24 maja, 2022

Kulturalny weekend w kujawsko-pomorskim

excentrycy w radiowej trójce

excentrycy w radiowej trójce

Zapraszamy serdecznie na kulturalny weekend w kujawsko-pomorskim.

W sobotę, (9 kwietnia) w gmachu głównym Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku odbędzie się 21. spotkanie z cyklu „Muzyka w Muzeum”. Główną częścią wydarzenia „Chopin, Schubert i…?” będzie recital fortepianowy dr Jacka Szczepańskiego. 

Weekendowe atrakcje przygotowało także Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. W sobotę 9 kwietnia zapraszamy na zwiedzanie Olenderskiego Parku Etnograficznego wraz z Teatrem Humoreska. Skansen można również zwiedzić z muzealnym przewodnikiem. Również w sobotę startują dwudniowe warsztaty, podczas których poznają techniki śpiewu archaicznego i pieśni ukraińskie różnych regionów. Poprowadzi je Jewhen Jefremow – etnomuzykolog, profesor Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie, kierownik legendarnego kijowskiego zespołu Drewo. 

Warsztaty świąteczne organizowane przez toruńską Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka to kolejna propozycja na spędzenie czasu poza domem w sobotę. Ponadto wciąż można oglądać prace w ramach wystawy „Na ryby”. W filii Galerii przy ulicy Kościuszki do 26 kwietnia prezentowane są dzieła młodych twórców są w większości inspirowane naturą, ale pojawiają się również bardziej abstrakcyjne interpretacje tematu.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na piątkowe spotkanie autorskie z Michałem Jankowskim, autorem książki pt. ,,Ginące miejsca kujawsko-pomorskie”. Album jest podróżą po miejscach niegdyś zapomnianych, a obecnie wciąż nieodkrytych, opuszczonych i często zrujnowanych. Wstęp wolny.

W sobotę, 9 kwietnia, o godzinie 12.30 Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na oprowadzanie po aktualnych wystawach. W czasie oprowadzania przyjrzymy się m.in. wystawie „Lapsus” Sophii Pompéry, a o dwóch pozostałych wystawach, które prezentowane są aktualnie w Wozowni – „Miejsce w czasie” oraz „Czarne myśli, złe rozdanie” – opowiedzą osobiście ich autorzy. Wstęp wolny.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu zaprasza w piątek i sobotę najmłodszych i ich opiekunów na zajęcia kreatywne z animatorami, pedagogami i muzykami. 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Opera Nova w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Galeria Sztuki Wozownia oraz Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu to instytucje kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl