Nagrody dla naszych sportowców

Blisko 400 sportowców oraz ich opiekunów z regionu jest wśród wyróżnionych tegorocznymi nagrodami finansowymi zarządu województwa za sukcesy na ubiegłorocznych zawodach. Uroczyste wręczenie odbyło się 11 lutego w Hotelu Filmar w Toruniu.

– Nasze nagrody to wyrazy uznania za sukcesy zawodników z Kujawsko-Pomorskiego na krajowych i międzynarodowych arenach, a także zachęta do dalszej pracy i rozwijania sportowych karier. To ogromna satysfakcja, że na Kujawach i Pomorzu mamy tak wielu utalentowanych sportowców – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W tym roku nagrody samorządu województwa otrzymało 265 sportowców. To medaliści Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy, oraz zdobywcy najwyższego stopnia podium w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Polski Juniorów oraz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Zarząd województwa przyznał także nagrody 100 trenerom naszych sportowców oraz 32 osobom wyróżniającym się w działalności sportowej.

Na nagrody dla zawodników, trenerów i działaczy samorząd województwa przeznaczył łącznie 333 tysiące złotych. Ich wysokość zależała od liczby zdobytych medali oraz rangi imprezy sportowej i wyniosła od 400 złotych (złoty medal w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży) do 4,5 tysiąca złotych. Najwyższą nagrodę otrzymały wioślarki Katarzyna Zillmann oraz Marta Wieliczko za zdobycie złotych medali na Mistrzostwach Europy w Glasgow oraz Mistrzostwach Świata w Płowdiw. Wysokość nagród dla trenerów to od 300 złotych do 3,4 tysiąca złotych, a dla osób wyróżniających się w działalności sportowej – od 500 złotych do 1 tysiąca złotych. Nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych otrzymała kończąca karierę, najbardziej utytułowana polska wioślarka Magdalena Fularczyk-Kozłowska.

Sukcesy sportowców z Kujawsko-Pomorskiego w 2018 roku:

  • medale mistrzostw świata (juniorzy i seniorzy): 27 złotych, 19 srebrnych, 12 brązowych,
  • medale mistrzostw Europy (juniorzy i seniorzy): 22 złote, 20 srebrnych, 41 brązowych,
  • złote medale mistrzostw Polski – 208,
  • złote medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – 92.

W Systemie Sportu Młodzieżowego Kujawsko-Pomorskie uplasowało się ponownie na 7 pozycji w kraju. Wśród 100 najlepszych polskich klubów znalazło się 9 zrzeszeń sportowych z regionu. Na 17 miejscu jest ALKS Stal Grudziądz, na 23 sekcja strzelecka bydgoskiej Zawiszy, na 27 lekkoatleci Zawiszy, na 32 RTW Bydgostia Bydgoszcz, na 37 kajakarze Zawiszy, a na 47 UKS Copernicus Toruń. W klasyfikacji gmin na 7 miejscu uplasowała się Bydgoszcz, Toruń zajął 13 miejsce, Grudziądz znalazł się na 26 pozycji, Włocławek na 41, a Chełmża zajęła 92 miejsce.

W uroczystości wręczenia nagród sportowcom uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, przewodniczący sejmiku Ryszard Bober, członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska oraz radny województwa Robert Malinowski.

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl