Weekend nad jeziorem? Sprawdź, najbardziej urokliwe miejsca w Kujawsko – Pomorskim!

Morze, góry i… jeziora! To właśnie ta trzecia opcja jest najbardziej przystępnym rozwiązaniem na weekendowy wypad dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Jak się okazuje urokliwych miejsc z czystym akwenem wodnym i licznymi atrakcjami tu nie brakuje. Przygotowaliśmy dla Was listę miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić w sezonie letnim.

Zalew Koronowski – raj dla żeglarzy

Akwen wodny położony w dolinie rzeki Brdy, cieszy się sporą popularnością, szczególnie wśród miłośników żeglarstwa. W sezonie odbywają się tutaj liczne regaty, rejsy statkiem spacerowym, a także kursy żeglarskie. Wokół jeziora roztaczają się niesamowite pasy zieleni Borów Tucholskich. Linia brzegowa jeziora rozciąga się aż na 102 km, wzdłuż której znajdują się nowoczesne ośrodki wczasowe, domki letniskowe i kwatery dla turystów. Szczególną popularnością cieszą się miejscowości: Pieczyska, Romanowo, Samociążek, czy Nowy Jasiniec, gdzie możemy zwiedzić ruiny zamku krzyżackiego.

Pojezierze Brodnickie – nordic walking wśród leśnych duktów

Prócz przepięknych polodowcowych jezior, których na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego jest aż 58,  znajdziemy także ponad 26 km tras dla uprawiających nordic walking. Spacerując jego alejami trafimy na  20 pomników przyrody i 9 rezerwatów.  Miłośnicy kajaków także świetnie się tu odnajdą.  A to dzięki sieci połączonych ze sobą akwenów wodnych, takich jak:: Retno, Zbiczno, Dębno, Ciche, Kurzyny, Strażym, Kochanka, Strzemiuszczek, czy Bachotek. Atrakcją dla wczasowiczów z miast mogą być liczne gospodarstwa agroturystyczne i ekoturystyczne, które oferują noclegi wśród  lasów, sadów i jezior. Właściciele takich gospodarstw przeważnie udostępniają np. łódki, rowery wodne, grill, czy taras, co na pewno bardzo uatrakcyjni rodzinny pobyt – przyznaje Eliasz Polański, właściciel portalu e-wczasy.pl.

Jezioro Gopło – spotkanie z legendami

Ten malowniczy i owiany niesamowitą historią zbiornik wodny to miejsce obowiązkowe nie tylko dla fanów polskich legend. Nieopodal znajduje się także miejscowość Kruszwica, w której znajdziemy słynną Mysią Wieżę, muzeum archeologiczne, przepiękny rynek, a także zabytkowe kościoły. W północnej części miasta mieści się przystań, z której kursują statki turystyczne o  Gople. Lokalną atrakcją jest także jeden z dwóch w całej Polsce promów śródlądowych uruchamianych nie na rzece, a właśnie na jeziorze.

W kleszczu pięciu jezior – okolice Rogowa i Izdebna

Na południu województwa kujawsko-pomorskiego, tuż przy granicy z Wielkopolską, znajdziemy przepiękne akweny wodne: Jezioro Wolskie, Jezioro Rogowskie, Jezioro Tonowskie,  Jezioro Kołdrąbskie i Jezioro Zioło. Między miejscowościami Rogowo i Izdebna znajduje się atrakcja dla całej rodziny – Park Dinozaurów. Miłośnicy archeologii i zabytków mogą odwiedzić Osadę w Biskupinie, oddaloną 8 km od Izdebna. Nad samymi jeziorami znajdziemy urokliwe domki letniskowe i ośrodki campingowe.

Jezioro Głuszyńskie – coś dla wędkarzy i grzybiarzy

Dla tych, którzy myślą o wypoczynku bliżej natury ta propozycja jest idealna. Jezioro położone jest między miejscowościami: Głuszynek, Wincentowo, Orle, Rogalki i Potołówek. 14 km od akcentu wodnego znajdziemy pomnik pamiętnej Bitwy pod Płowicami. Wokół akcentu jeziornego rozpościerają się tereny nieskażonej natury, idealne na leśne wędrówki, czy grzybobranie. Samo jezioro jest urodzajne w różnego rodzaju ryby słodkowodne. Znajdziemy tu przepiękne okazy sumów, karpi, szczupaków, leszczy, czy okoni.

Jaki nocleg wybrać?

Oferta noclegowa nad polskimi jeziorami z roku na rok jest coraz szersza. Znajdą tu coś dla siebie zarówno Ci bardziej wymagający i ceniący komfort, jak i i osoby ceniące bliskość z naturą. Dla rodzin z dziećmi najlepszą propozycją są pensjonaty, czy domy wczasowe, oferujące szereg udogodnień. Większość z takich obiektów posiada dostępny dla gości ogród, plac zabaw, grill, wypożyczalnie rowerów, kajaków oraz leżaków –  radzi Eliasz Polański, e-wczasy.pl

Na wypad na weekend z grupą znajomych świetnie sprawdzą się ośrodki campingowe i domki letniskowe. Takie obiekty mieszczą zwykle od 4 do 10 osób, dzięki czemu koszty noclegu rozłożone między wszystkich wczasowiczów są naprawdę niewielkie.

Dla chcących podziwiać uroki kujawsko-pomorskich malowniczych miejscowości, polecamy gospodarstwa agroturystyczne i ekoturystyczne. Ośrodki takie położone zwykle w otoczeniu lasów, łąk, pastwisk i jezior, pozwolą się wyciszyć i poznać lepiej okoliczną faunę i florę.

 

Autor: E-wczasy