27 września, 2021

kujawsko-pomorskie.info.pl

Portal Twojego Województwa

Weekend z kulturą

Na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą polecamy koncerty w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, toruńskim CKK Jordanki i na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej oraz wystawę w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

W niedzielę (4 sierpnia) kolejny koncert z cyklu „Wakacje z Chopinem”. Tym razem na scenie Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, w wykonaniu włoskiego pianisty Alessandra Veny, zabrzmią 4 nastrojowe nokturny, przejmująca Ballada g-moll op. 23 oraz słynna Etiuda c-moll op. 10 nr 12 zwaną „Rewolucyjną”, Polonez As-dur op. 53 – „Heroiczny”, a także rzadko wykonywane utwory – Largo Es-dur i Walc a-moll (op. posth). Fakty i anegdoty dotyczące wakacji Fryderyka Chopina na ziemi dobrzyńskiej przybliży gościom aktor Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu Paweł Kowalski, prezentując listy kompozytora do przyjaciół i rodziny.

Duński pianista Rune Leicht Lund wystąpi w sobotę (3 sierpnia) w CKK Jordanki w Toruniu z toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Mariusza Smolija podczas kolejnego koncertu 23. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura. W programie między innymi utwory Offenbacha, Gershwina, Liszta i Johna Williamsa.

Na drugą połowę lata Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka przygotowała wystawę, która zadowoli nie tylko amatorów sztuki dziecięcej, ale też wszystkich miłośników przyrody, szczególnie tych zainteresowanych ornitologią. Bohaterami prezentowanych na wystawie prac są sowy – malowane, rysowane, pochodzące z różnych, często odległych stron świata puchacze, puszczyki, uszatki i płomykówki. Wystawa „Sowy, sówki, sóweczki” będzie dostępna w galerii od piątku (2 sierpnia).

W Bydgoszczy w niedzielę (4 sierpnia) kolejny koncert z cyklu „Rzeka muzyki”. To propozycja dla turystów oraz mieszkańców Bydgoszczy, którzy zechcą odkryć uroki zarówno muzyki klasycznej, jak i niebanalnej scenerii miasta nad Brdą. Wystąpi zespół muzyki alternatywnej Mitch&Mitch.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

TM na podstawie informacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu