Weekend z kulturą

Spektakle w Operze Nova i Teatrze im. Wilama Horzycy oraz koncerty bydgoskiego festiwalu „Muzyka u Źródeł” i w Filharmonii Pomorskiej to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

W weekend (3-4 listopada) w Operze Nova odbędą się kolejne inscenizacje ubiegłotygodniowej, znakomicie przyjętej premiery „Awantura w Recco, czyli Drzewko wolności” Macieja Małeckiego do słów libretta Wojciecha Młynarskiego według pomysłu Adama Mickiewicza. Jest to historia osiadłego w 1799 roku we włoskim miasteczku Recco Tadeusza, rannego oficera Legionów Dąbrowskiego. Tadeusz w liguryjskiej miejscowości liże rany, kocha córkę burmistrza i stawia opór najazdowi Barbaresków.

W niedzielę (4 listopada) siódemka młodych wokalistów i aktorów (Beata Banasik, Adrianna Maja Kućmierz, Agnieszka Przekupień, Agata Rożankowska, Anastazja Simińska, Paweł Ruszkowski, Piotr Tłustochowicz) z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis wykonają utwory Wojciecha Młynarskiego, m. in. „Kogo udajesz, przyjacielu”, „Kocham cię, życie”, „Poranne łzy”, „Truskawki w Milanówku”, „Ballada o chirurgii plastycznej”, „Ballada o Dzikim Zachodzie”.

„Reykjavík’74” Marty Sokołowskiej w reżyserii Katarzyny Kalwat to weekendowa (3-4 listopada) propozycja Teatru im. Wilama Horzycy. W spektaklu, którego tematem jest śledztwo w sprawie podwójnego morderstwa w Islandii, twórcy podejmują kwestie ludzkiego umysłu i pamięci, gdzie fikcja i wyobrażenia mieszają się z rzeczywistością. Grają: Matylda Podfilipska, Jolanta Teska, Tomasz Mycan, Paweł Tchórzelski, Bartosz Woźny.

Po raz dziesiąty w Bydgoszczy, w listopadowe wieczory, w magicznym miejscu –  zabytkowej hali pomp wodociągowych – zabrzmią dźwięki muzyki kameralnej. Z okazji okrągłego jubileuszu Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł” organizatorzy zapraszają na 10 koncertów. Pierwsze z nich odbędą się od piątku do niedzieli (2-4 listopada). W programie muzyka kameralna (Szostakowicz, Bartok) i jazzowe transkrypcje muzyki klasycznej (Bacha, Vivaldiego, Mozarta, Chopina).

 

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.info.pl