Weekend z kulturą

Przed nami bardzo bogaty w wydarzenia kulturalne weekend. Zapraszamy między innymi na początek festiwalu Kontakt w Teatrze im. Wilama Horzycy, konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży w Szafarni, koncert niepodległościowy w Filharmonii Pomorskiej, a także spektakl w Operze Nova, koncerty festiwalu Probaltica, festiwal poetycki w powiecie tucholskim oraz wydarzenia z okazji Europejskiej Nocy Muzeów.

Opera Nova zaprasza w weekend (18-20 maja) na operę „Madama Butterfly” Pucciniego. Historia miłosna japońskiej gejszy do amerykańskiego oficera zakończona samobójstwem to jedna z najsłynniejszych oper werystycznych. W roli tytułowej występują Iwona Krzywicka i Katarzyna Nowak-Stańczyk. Za pulpitem dyrygenckim stanie Maciej Figas.

W weekend odbędą się kolejne dwa koncerty Festiwalu Probaltica. W sobotę (19 maja) w klubie Od Nowa wystąpi najsłynniejszy fiński pianista jazzowy Ilro Rantala. W niedzielę (20 maja) w katedrze śś. Janów zaprezentują się muzycy Arsis Handbell Ensamble z Tallina, którzy na dzwonkach i dzwonach ręcznych zagrają muzykę Chopina, Bacha, Czajkowskiego i Parta.

Fundacja czAR(T) z Krzywogońca (Gmina Cekcyn, powiat tucholski) zaprasza w sobotę (19 maja) na pierwszą edycję Festynu Poetyckiego Leśnej Pszczoły. W programie wydarzenia wręczenie nagród dla pierwszych laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Złotą Pszczołę” (o laury walczą poeci, traktujący o przyrodzie), wystawa rękodzieła artystycznego, koncert piosenkarki i kompozytorki Karoliny Cichej i zabawa taneczna.

W najbliższą sobotę (19 maja) odbędzie się europejska akcja Nocy Muzeów, podczas której w godzinach wieczornych i nocnych muzea udostępnią swoje za darmo lub za drobną opłatą do zwiedzania swoje zbiory. W akcję włączają się między innymi wojewódzkie instytucje kultury Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Galeria Wozownia i Muzeum Etnograficzne w Toruniu.

 

{TM}