Weekend z kulturą

W weekend zapraszamy na dwa wyjątkowe wydarzenia premierę w Teatrze Wilama Horzycy i prawykonanie utwory Jerzego Maksymiuka w Filharmonii Pomorskiej. Nie zabraknie również spektakli w Operze Nova i Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym.

W niedzielę (11 marca) Teatr im. Wilama Horzycy zaprasza na premierę spektaklu „Józef i Maria” Petera Turriniego. Opowiada on historię dwójki obcych ludzi – sprzątaczki i stróża nocnego, którzy spotykają się w pustym centrum handlowym zamkniętym na czas Bożego Narodzenia. „Józef i Maria” to poruszająca opowieść o samotności oraz gorzki wyrzut wobec kapitalistycznego świata, w którym nie dla wszystkich znajdzie się miejsce. Spektakl powstał w ramach Sceny Propozycji Aktorskich. Występują: Teresa Stępień-Nowicka, Paweł Tchórzelski.

Wyjątkowy koncert czeka w piątek (9 marca) na gości Filharmonii Pomorskiej. Usłyszą prawykonanie światowe utworu „Fairy dreams” Jerzego Maksymiuka dedykowanego bydgoskiej filharmonii i jej muzykom. Za pulpitem dyrygenckim stanie sam maestro Maksymiuk, a prowadzona przez niego Orkiestra Symfoniczna FP wykona także „Błękitną rapsodię Gershwina i suitę z baletu „Ognisty ptak” Strawińskiego. Partię fortepianu zagra Adam Makowicz.

Dwa interesujące wydarzenia w weekend proponuje Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Pierwszym z nich będzie CoCArt Music Festival (8-10 marca), który poświęcony jest nowej muzyce i sztuce awangardowej. Z kolei w piątek (9 marca) odbędzie się wernisaż wystawy malarskiej „Łukasz Patelczyk. Migotanie”.

Na scenę Opery Nova powraca w weekend (9-11 marca) ubiegłoroczna premiera „Falstaff” Verdiego. Za bydgoską realizację tej jednej z najsłynniejszych oper odpowiadały znakomite nazwiska. Reżyserii podjął się Maciej Prus, za kierownictwo muzyczne odpowiada Piotr Wajrak, scenografię opracowała Jagna Janicka. Na spektakle pozostały ostatnie bilety.

Teatr Muzyczny w Toruniu w piątek (9 marca) po raz kolejny zaprezentuje spektakl „Machiavelli”. Bohater opowieści, jeden z najwybitniejszych umysłów politycznych swego czasu, Niccolo Machiavelli, mistrz podstępu i politycznej intrygi, tym razem ośmiesza ludzką głupotę, która nie zależy ani od stanowisk, ani wykształcenia. Spektakl powstał w 1975 roku na zamówienie Teatru Muzycznego w Gdyni. Muzykę skomponował Jerzy Wasowski, a jazz-rockowe aranżacje piosenek opracował Tomasz Lewandowski.

 

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl