Weekend z UNESCO

Trwający weekend z UNESCO jest okazją do obejrzenia dokumentów sprzed wieku, zamurowanych w kamienicy na Rynku Staromiejskim w Toruniu i odkrytych podczas niedawnego remontu.

Podczas prac na parterze kamienicy przy Rynku Staromiejskim 25, w której mieści się Ośrodek Informacji Turystycznej, konserwatorzy odsłonili pięknie malowany strop, gotycką ścianę oraz zamurowane przed laty XIX-wieczne okno. Odnaleźli też „kapsułę czasu”, którą w ścianie swojego mieszkania zamurował 107 lat temu toruński przedsiębiorca Max Mallon. Do puszki po rosyjskim kawiorze astrachańskim (trzeba dodać, produkcie niezwykle ekskluzywnym) schował monety, opakowanie po nasionach, którymi handlował, oraz list do znalazcy. Wszystko zachowało się w idealnym stanie. W swoim liście Mallon wydał też rozporządzenia co do dalszego postępowania ze znaleziskiem.

Ten właśnie Ośrodek Informacji Turystycznej przygotował na niedzielę 3 grudnia program zwiedzania dla turystów zainteresowanych zabytkami, dzięki którym Toruń trafił na listę UNESCO. Grupa osób, które zapisały się wcześniej drogą elektroniczną lub telefoniczną, wyruszyła na spacer o godz. 12:00. Kapsułę czasu, zgodnie z wczesniejszymi zapowiedziami, można było oglądać od godz. 10:00 do 14:00.

Przypominamy też, że w poniedziałek, 4 grudnia 2017 r., w dzień dokładnej, 20. rocznicy wpisu, w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się uroczyste spotkanie, podczas którego można będzie zobaczyć wystawę fotografii Torunia i oryginalne dokumenty związane z wpisem starówki na listę UNESCO, a także wysłuchać koncertu kwintetu smyczkowego MultiCamerata. Początek o godz. 17:00.

 

Źródło: www.torun.pl