MCK Bydgoszcz zaprasza na moc atrakcji

Program szczegółowy 18-24 października 2017

18.10.2017 / Środa / 18:00, sala kinowo-widowiskowa MCK; Bilety : kupbilecik.pl

Wielka Trasa Stand-up Polska w Bydgoszczy

Stand-up Polska znowu rusza w trasę! Już w październiku szykują kolejną komediową krucjatę by głosić w kraju śmieszną nowinę. Kto był na jednej z poprzednich tras wie, że ich występy są połączeniem absurdu, abstrakcji, szaleństwa i lekkich narkotyków. Nie ma drugiej tak zróżnicowanej grupy. Jedyne co mają wspólnego to płeć, kolor skóry i poczucie humoru. Tym razem będzie jeszcze lepiej niż poprzednio. Mają nowe, lepsze teksty, wśród waszych ulubieńców pojawią się nowi komicy, odwiedzą więcej miast. Dwie, albo dwie i pół godziny dobrej zabawy gwarantowane! I to w najlepszym możliwym momencie roku, w październiku, gdy dzień staje się ewidentnie krótszy, chłodniejszy, nasze organizmy zaczynają odczuwać jesienną chandrę. Komediowe show doskonale uzupełni braki w hormonach szczęścia. Może też zastąpić trening, bo jak pada, jest brzydko, to kto normalny ma ochotę ćwiczyć? Już kwadrans śmiechu spala 50 kalorii, a przypomnę, że wieczór będzie trwał więcej niż piętnaście minut. Przyjdź i odbierz darmowy zastrzyk z endorfin oraz bezpłatny pokazowy trening mięśni brzucha. Wielka Trasa Stand-up Polska jest rekomendowana przez NFZ*.

*Narodowy Fundusz Zabawy

19.10.2017, godz. 19.00, Galeria Wspólna, ul. Batorego 1/3

Artes Liberales – wystawa malarstwa Jana Szczepkowskiego – wernisaż

Jan Szczepkowski – artysta malarz. Urodził się 7 lipca 1975 roku w Sanoku, gdzie obecnie mieszka i pracuje. Pochodzi z rodziny o silnych tradycjach artystycznych (najbardziej znanym przodkiem artysty jest z pewnością jego imiennik, jeden z najsłynniejszych przedwojennych rzeźbiarzy polskiego okresu art déco). W 2003 roku ukończył ASP im. Jana Matejki w Krakowie, uzyskując dyplom z malarstwa w pracowni prof. Jacka Waltosia. Zajmuje się malarstwem pracą pedagogiczną oraz konserwacją zabytków.

W latach 1990–1995 uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie na kierunku formy użytkowe. W latach 1998–2003 studiował na ASP im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Malarstwa, w pracowniach: malarstwa prof. Jacka Waltosia (dyplom) i prof. Grzegorza Bednarskiego, rysunku prof. Janusza Orbitowskiego oraz drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego. Zajmuje się malarstwem, pracą pedagogiczną oraz konserwacją zabytków.

Szczepkowski jest laureatem wielu nagród artystycznych: „Jesienne Konfrontacje”, Rzeszów 2013 – Nagroda Dyrektora BWA Rzeszów; 11. Biennale Plastyki Krośnieńskiej, BWA Krosno 2011 – drugie miejsce; „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 2009”, Rzeszów 2009 – pierwsze miejsce; nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego; Triennale Malarstwa Srebrny Czworokąt, Przemyśl 2009 – Nagroda Prezydenta Przemyśla.

Artysta brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Najnowsze obrazy artysty przepełnione są hermetyczną symboliką i licznymi odniesieniami do historii, tradycji, filozofii i dziejów sztuki. Pojawia się w nich niespotykany dotąd autotematyzm. Wszechobecny dotychczas erotyzm teraz ujawnia się jedynie na marginaliach i w didaskaliach. W swoim najnowszym cyklu Jan Szczepkowski snuje rozważania na temat miejsca, roli i posłannictwa artysty/twórcy w nowoczesnym świecie. Filozofowie, pianiści, arystokraci myśli, poeci i astronomowie – przedstawiciele współczesnych artes liberales, pędzą na bezgłowych koniach, a cel ich podróży pozostaje zagadką. Myśliciele o stoickim usposobieniu, geniusze stwarzający nową rzeczywistością pracą swych umysłów i dłoni – pozostają bezradni, gdy unosi ich prąd historii… Los jest ślepy. Jak my wszyscy, odgrywają oni swoje role w teatrze świata i nigdy nie poznają scenariusza w całości. Scena i widownia, świat realny i świat wykreowany na zawsze pozostaną oddzielone od siebie gęsto udrapowaną, zapraszająco uchyloną Nieruchomą kurtyną.

 

FONOMO Music & Film Festival 2017

Zobacz muzykę. Posłuchaj filmu.

19-21.10.2017

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny

 

19.10.2017, czwartek,

 

Akcje artystyczne i koncerty

 

 • 19.00, Bydgoskie Centrum Sztuki, ul. Jagiellońska 47 (budynek przy Focus Mall)

Dorota Nieznalska (PL) Akcja in situ: Pożar w szpitalu psychiatrycznym

 • 20.00, Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, ul. Gdańska 20

Soft Revolvers by Myriam Bleau (CA) BNNT (PL)

 • 22.00, MÓZG, ul. Parkowa 2

MIRT (PL) – wernisaż wystawy + koncert

 

Filmy

Kino Orzeł MCK w Bydgoszczy, ul. Marcinkowskiego 12-14

 

 • 18.00 Wewnętrzne życie (Alive Inside), reż. Michael Rossato-Bennett, USA 2014, 78 min
 • 19.30 Serce psa (Heart of a Dog), reż. Laurie Anderson, Francja, USA 2015, 75 min
 • 21.00 Manifesto, reż. Julian Rosefeldt, Austria, Niemcy 2017, 130 min

 

FONOMO 20.10.2017, piątek

 

Warsztaty

MCK w Bydgoszczy, ul. Marcinkowskiego 12-14

 

 • 16.00 Tomek Mirt – sytezatory modularne – warsztat_spotkanie
 • 17.00 BACKSPACE DUO – improwizacje z komputerem – warsztaty muzyczne

 

Filmy / koncerty

MCK w Bydgoszczy, ul. Marcinkowskiego 12-14

 

 • 18.00 Pokaz wybranych filmów z portugalskiego festiwalu filmowego Punto y Raya oraz spotkanie z jego kuratorami
 • 20.00 Hello Hello Hello: Lee Ranaldo: Electric Trim, reż. Fred Riedel i Jerry Fried, USA 2017, 76 min
 • 21.30 Lawrence English presents The Visitors (AU)
 • 22.30 LOTTO + Dawid Gąsiorek (PL)

 

godz. 23.00, MÓZG, ul. Parkowa 2

AFTERPARTY: DJ Papa Zura (PL)

 

FONOMO 21.10.2017, sobota

MCK w Bydgoszczy, ul. Marcinkowskiego 12-14

 

godz. 16.00, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, ul. Marcinkowskiego 12-14

Lawrence English – Radykalny słuchacz – mistrzowskie warsztaty z odsłuchu i powstawania nagrań terenowych

 

 • 17.30 Filharmonia na wysypisku (Landfill Harmonic), reż. Brad Allgood & Graham Townsley, USA 2015, 84 min
 • 19.00 Po tamtej stronie (The Other Side of Hope), reż. Aki Kaurismäki, Finlandia, Niemcy 2017, 98 min
 • 21.00 Joasihno (DE)
 • 22.00 Ex-Easter Island Head (GB)

 

godz. 23.00, MÓZG, ul. Parkowa 2

AFTERPARTY: Burn Reynolds (PL)

 

24.10.2017, wtorek, godz. 16.00, sala kinowo-widowiskowa –

Artystyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku „Agora Nestora” – wykład

 

22.10.2017, godz. 11.00, sala kinowo-widowiskowa, bilety: 15 zł ulgowy, 18 zł normalny

Bydgoski Teatr Lalek Buratino Krzesiwo PREMIERA

Spektakl dla dzieci powyżej 6. roku życia.

 

„Krzesiwo” J.CH. Andersena to historia, w której toczy się odwieczna walkę dobra ze złem. To fragment z życia prostodusznego żołnierza, złej czarownicy, strachliwego króla i pięknej księżniczki. Wracający z wojny żołnierz spotyka pod starym drzewem czarownicę. Za wydobycie i przyniesienie jej krzesiwa ukrytego w starym pniu czarownica obiecuje uczynić go zamożnym. Żołnierz spełnia prośbę wiedźmy, a ta czyni go bajecznie bogatym. Żyjący od tego czasu dostatnio żołnierz spotyka i zakochuje się z wzajemnością w pięknej księżniczce. Nie może jednak jej poślubić, bo przepowiedziano jej, że jeśli poślubi jakiegokolwiek żołnierza, ten natychmiast zostanie królem. O czymś podobnym ojciec król nie chce nawet słyszeć. Skazuje żołnierza na śmierć. Czy wyrok zostanie wykonany? Czy królewna wyjdzie za żołnierza? Czy pojawi się jeszcze czarownica spod starego drzewa? Do czego potrzebowała żołnierza i starego krzesiwa? Po odpowiedzi na te pytania Teatr Buratino zaprasza na swoje przedstawienie. Zostanie ono zagrane z użyciem niezwykle oryginalnych i pięknych, nie oglądanych jeszcze w Bydgoszczy lalek. Wśród symbolicznej, dalekiej od jednoznaczności scenografii, z dużą ilością klimatycznej muzyki i piosenek. Widowisko jest adresowane do dzieci szkolnych.

W spektaklu udział biorą: Karolina Kasprzak, Natalia Łęt, Karolina Suchodolska, Cyprian Chwieralski, Łukasz Przykłocki i Jarosław Siech.

Adaptacja, teksty piosenek i reżyseria: Czesław Sieńko

 

22.10.2017, niedziela, godz. 12.00, Pałac Nowy, opiekunowie – wstęp wolny, dzieci – 10 zł

Kasztanowa muzyka – poranek muzyczny z cyklu Akademia Dzieciom

Prowadzące wykorzystują metodę aktywnego słuchania, polegającą na dodaniu do muzyki elementów ruchu, gry na instrumentach czy melorecytacji. Angażują dzieci do wspólnej zabawy. Celem zajęć jest umuzykalnianie i rozwijanie zainteresowań muzycznych.

 

22.10.2017, niedziela, godz. 16.00, Pałac Nowy, bilet normalny: 15 zł, ulgowy: 10 zł

Akademia w pałacu

Wykonawcy: Wiesław Bednarek – baryton, studenci klasy śpiewu, Adam Rogala – fortepian.

Wiesław Bednarek – z pochodzenia zduńskowolanin, przez niemal ćwierć wieku był pierwszoplanowym barytonem w gronie solistów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, a w latach 1979–1985 również Teatru Wielkiego w Łodzi. Podczas swej wieloletniej kariery wystąpił w ok. 1000 przedstawień na deskach macierzystego teatru, śpiewając największe role barytonowe światowego repertuaru operowego. W roku akademickim 2012/2013 został profesorem nadzwyczajnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, obejmując tam klasę śpiewu na Wydziale Wokalno-Aktorskim, a w roku 2016/2017 został nominowany na stanowisko Kierownika Katedry Wokalistyki.

Uwaga! To już niedługo w MCK!

 

BYDGOSKI TRÓJKĄT LITERACKI

(Fantastyczny)

26–28 października 2017

MCK, kawiarnia Szpulka

 

{TM}