Pokażą listy Anny Wazówny

W najbliższy weekend (19-20 maja) w toruńskim Ratuszu Staromiejskim będzie można oglądać dokumenty związane z Anną Wazówną.

Urodzona 17 maja 1568 r. w Szwecji Anna Wazówna była najmłodszą córką Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki, siostrą Zygmunta III Wazy. Wychowana jako katoliczka, przeszła później na luteranizm. Kiedy Zygmunt III WAza został królem Polski, w 1587 r.  przyjechała wraz z nim, ale wkrótce wróciła do Szwecji ze względu na niechęć polskiego dworu. Na stałe osiadła w Polsce w 1598 r. W 1604 r. otrzymała starostwo w Brodnicy, a w 1611 w Golubiu. Była bardzo uzdolniona i znakomicie wykształcona. Sprawowała mecenat artystyczny, interesowała się religią i botaniką, prowadziła korespondencję z uczonymi. Zmarła w 1625 r. na zamku w Brodnicy i jako członkini rodziny królewskiej powinna spocząć na Wawelu, jednak nie było to możliwe z powodu papieskiego zakazu chowania protestantów na poświęconych katolickich cmentarzach. Jej ciało przez kilka lat przechowywano w jednym z pomieszczeń zamku w Brodnicy. Dopiero w 1636 r. jej bratanek król Polski Władysław IV Waza zdecydował o jej pochowaniu w w specjalnie wybudowanym mauzoleum przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Podczas prac konserwatorskich prowadzonych w kościele w latach 90. XX wieku naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ekshumowali i zbadali szczątki królewny, potwierdzjać ich autentyczność. W 1995 r. odbył się powtórny, ekumeniczny pogrzeb Anny Wazówny.

Listy Anny Wazówny, które w najblizszy weekend można bedzie oglądać w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu, to przede wszystkim napisane odręcznie listy, na co dzień przechowywane w archiwach. Dokumenty prezentowane w holu przed Salą Królewską, będą dostępne dla gości w godzinach otwarcia Muzeum (10:00-18:00) oraz podczas I Toruńskiej Nocy Muzealnej (sobota, w godzinach 18:00-00:00).

Wydarzenie to jest związane z obchodami 450. rocznicy urodzin szwedzkiej królewny.

 

{TM} na podstawie informacji Urzędu Miasta w Toruniu