Per Musicam ad Astra

We wtorek 26 czerwca 2018 roku rozpoczyna się VI Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika ” Per Musicam Ad Astra „. Festiwal potrwa do 1 lipca.

Per Musicam ad Astra to festiwal organizowany przez toruńskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej Astrolabium, jego współorganizatorami są niemiecka agencja Meeting Music oraz Stowarzyszenie Tumska 14 z siedzibą w Chełmży. W tym roku swój udział zgłosiły zespoły z Węgier, Norwegii, Danii, Szwecji, Czech oraz Polski. Chóry będą się zmagały w przesłuchaniach konkursowych, a także wystąpią z koncertami przed publicznością w Toruniu i Chełmży.

Festiwal „Per Musicam ad Astra” jest otwarty dla mieszkańców regionu. Na wszystkie koncerty wstęp wolny, jedynie na Koncert Inauguracyjny (w Toruniu) oraz na koncert „Kupalnocka, mała nocka” obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w kasie Dworu Artusa w dni powszednie w godz. 12:00-18:00 oraz, w miarę dostępności miejsc, przed koncertem. Szczegóły na profilu Facebook\PerMusicamAdAstra oraz na www.pmaa.pl.

Program festiwalu

W ramach VI edycji festiwalu zaplanowane zostały dwa Koncerty Specjalne. Pierwszy z nich „JP II in memoriam” zaprezentowany zostanie dwukrotnie – w Bazylice Konkatedralnej w Chełmży (26 czerwca o godz. 20:00) i w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu (Koncert Inauguracyjny 27 czerwca o godz. 20:30). Program koncertu zaplanowany został z myślą o oddaniu hołdu Janowi Pawłowi II. Z tego też względu dominować w nim będą: intelekt, wrażliwość, modlitwa, kontemplacja, emocje, piękno, poezja, cisza, równowaga, umiar. Centralnym punktem programu będzie „Stabat Mater” estońskiego kompozytora Arvo Pärta utrzymany w wykreowanym przez tego twórcę stylu tintinnabuli. Styl ten charakteryzuje spokój, kontemplacja, harmonia, wewnętrzne wyciszenie oraz nawiązania do chorału gregoriańskiego i polifonii renesansowej. Ponadto zabrzmią „Thuremin” holenderskiego kompozytora Maartena Spruijta oraz „Ave Maria” Roberta Ingallsa. Każdy z tych utworów ma swój indywidualny język muzyczny, ale oba powstały w podobnym czasie i będą wykonywane po raz pierwszy w Polsce, a „Thuremin” po raz pierwszy w Europie. Ponadto Robert Ingalls zapowiedział swoją obecność podczas obu wykonań utworu. Muzyka ta zabrzmi w wykonaniu wspaniałej Capelli Bydgostiensis oraz Chóru „Astrolabium” pod kierunkiem dyrektora artystycznego Festiwalu dr hab. Kingi Litowskiej.

Drugi Koncert Specjalny zatytułowany jest „Kupalnocka, mała nocka”. W programie koncertu usłyszymy najnowsze aranżacje polskiej pieśni ludowej. Koncert wzbogacony zostanie prezentacją multimedialną obrazującą piękno polskiej przyrody, ze szczególną ekspozycją regionu kujawsko-pomorskiego, oraz zwyczaje ludowe. Część aranżacji powstanie na zamówienie organizatorów „Per Musicam ad Astra”. Autorką tych nowych opracowań będzie Zuzanna Koziej – torunianka, absolwentka Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, a obecnie studentka kompozycji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, laureatka konkursów kompozytorskich. Koncert ten odbędzie się w piątek 29 czerwca o godz. 20:30 w Dworze Artusa w Toruniu, a wykona go Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prowadzony przez prof. Krzysztofa Szydzisza.

Tradycyjnym elementem „Per Musicam ad Astra” są Koncerty Festiwalowe, które będą odbywały się w zabytkowych wnętrzach toruńskiej starówki oraz w Chełmży. Zaprezentują się w nich wszystkie chóry uczestniczące w Festiwalu.

„Per Musicam ad Astra” obejmuje również warsztaty chóralne dla chórzystów i dyrygentów w zakresie najważniejszych elementów pracy chóru (warsztaty z emisji głosu, interpretacji utworów, prezencji scenicznej i in.), interpretacji i technik wokalnych z wybranym członkiem składu jurorskiego. Ciekawą inicjatywą są również tzw. „Evaluation performances”, które zawierają pierwiastek innowacyjności oraz aspekt oddziaływania psychologicznego. Dzięki nim zainteresowane zespoły mają możliwość wcześniejszego kontaktu z całym jury, uzyskania ogólnych uwag dotyczących wykonywanego repertuaru i oswojenia się z sytuacją stresową.

Zwieńczeniem festiwalu będzie Ceremonia Wręczenia Nagród, która odbędzie się w Toruniu w sobotę 30 czerwca 2018 roku w Dworze Artusa.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia, Burmistrza Miasta Chełmży oraz Narodowego Centrum Kultury. Jest współfinansowane z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu Gminy Miasta Toruń i z budżetu Gminy Miasta Chełmży.

 

{TM} na podstawie informacji Urzędu Miasta w Toruniu