Obchody 11 listopada oraz nowa wystawa w Muzeum Okręgowym

Od 11 listopada zapraszamy do zwiedzania ekspozycji przybliżającej wybrane prace malarskie i rzeźbiarskie z kolekcji bydgoskiego muzeum.

Wystawa pt. „Mistrzowie” ukazuje najbardziej reprezentacyjne dzieła bydgoskiego muzeum (także skarby na co dzień nie pokazywane), autorstwa twórców, których nazwiska na trwałe zapisały się w historii sztuki od końca XVIII do początku XX wieku. Zobaczymy dzieła m. in. Jacka Malczewskiego, Julusza Kossaka czy Józefa Chełmońskiego. Interesujący akcent stanowić będą obrazy artystów związanych z naszym miastem, jak na przykład dzieła Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego, Waltera Leistikowa i Jerzego Rupniewskiego.

UWAGA: Wystawa nie ma oficjalnego wernisażu. Będzie można zobaczyć ją już w najbliższą sobotę w godzinach otwarcia Muzeum (10.00-16.00). Wystawa czynna jest do 28 stycznia 2018 roku.

Na oprowadzanie po wystawie w wykonaniu kuratorki ekspozycji Ingi Kopciewicz zapraszamy 23 listopada 2017 roku na godz. 17.00. Wstęp wolny.
http://muzeum.bydgoszcz.pl/wystawy/id,242,0,0,Mistrzowie

Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy włącza się w Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości w Bydgoszczy. 11 listopada zapraszamy zatem do Spichrzy nad Brdą. Tam, między innymi, oprowadzać nas będzie po wystawie sam Józef Piłsudski, stworzymy własnoręcznie okolicznościowe kotyliony i dowiemy się nieco więcej na temat smakołyków polskiego wodza.

W programie:
10.00 – 16.00 – zwiedzanie wystawy stałej Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy – poznaj rodowód historyczny Bydgoszczy.
(11.00, 13.00 – oprowadzanie po ekspozycji z Józefem Piłsudskim)
10.30 – 11.15 – Mali patrioci – malowanie twarzy dla dzieci
11.30 – 14.30 – Biały i czerwony – stanowiska warsztatowe tworzenia kotylionów i flag patriotycznych (strefa wejściowa ul. Spichlerna)
14.00 – 15.00 – Przepis na niepodległość. Patriotyczne smakołyki i rogale św. Marcina – prelekcja o tradycjach kulinarnych
11 listopada na Starym Rynku pojawi się także wystawa posterowa „Józef Piłsudski a Bydgoszcz”.
W 2017 roku przypada 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, „niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków”. Jubileusz ten jest pretekstem do przypomnienia biografii Marszałka Polski oraz przybliżenia wizyty Piłsudskiego w mieście nad Brdą i upamiętniania jego osoby przez bydgoszczan w okresie II RP, a także współcześnie.
Po 11 listopada wystawa zostanie przeniesiona na ul. Spichlerną. Zapraszamy do oglądania okolicznościowej wystawy posterowej.