Obchody 11 listopada oraz nowa wystawa w Muzeum Okręgowym

Od 11 listopada zapraszamy do zwiedzania ekspozycji przybliżającej wybrane prace malarskie i rzeźbiarskie z kolekcji bydgoskiego muzeum.

Wystawa pt. „Mistrzowie” ukazuje najbardziej reprezentacyjne dzieła bydgoskiego muzeum (także skarby na co dzień nie pokazywane), autorstwa twórców, których nazwiska na trwałe zapisały się w historii sztuki od końca XVIII do początku XX wieku. Zobaczymy dzieła m. in. Jacka Malczewskiego, Julusza Kossaka czy Józefa Chełmońskiego. Interesujący akcent stanowić będą obrazy artystów związanych z naszym miastem, jak na przykład dzieła Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego, Waltera Leistikowa i Jerzego Rupniewskiego.

UWAGA: Wystawa nie ma oficjalnego wernisażu. Będzie można zobaczyć ją już w najbliższą sobotę w godzinach otwarcia Muzeum (10.00-16.00). Wystawa czynna jest do 28 stycznia 2018 roku.

Na oprowadzanie po wystawie w wykonaniu kuratorki ekspozycji Ingi Kopciewicz zapraszamy 23 listopada 2017 roku na godz. 17.00. Wstęp wolny.
http://muzeum.bydgoszcz.pl/wystawy/id,242,0,0,Mistrzowie

Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy włącza się w Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości w Bydgoszczy. 11 listopada zapraszamy zatem do Spichrzy nad Brdą. Tam, między innymi, oprowadzać nas będzie po wystawie sam Józef Piłsudski, stworzymy własnoręcznie okolicznościowe kotyliony i dowiemy się nieco więcej na temat smakołyków polskiego wodza.

W programie:
10.00 – 16.00 – zwiedzanie wystawy stałej Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy – poznaj rodowód historyczny Bydgoszczy.
(11.00, 13.00 – oprowadzanie po ekspozycji z Józefem Piłsudskim)
10.30 – 11.15 – Mali patrioci – malowanie twarzy dla dzieci
11.30 – 14.30 – Biały i czerwony – stanowiska warsztatowe tworzenia kotylionów i flag patriotycznych (strefa wejściowa ul. Spichlerna)
14.00 – 15.00 – Przepis na niepodległość. Patriotyczne smakołyki i rogale św. Marcina – prelekcja o tradycjach kulinarnych
11 listopada na Starym Rynku pojawi się także wystawa posterowa „Józef Piłsudski a Bydgoszcz”.
W 2017 roku przypada 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, „niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków”. Jubileusz ten jest pretekstem do przypomnienia biografii Marszałka Polski oraz przybliżenia wizyty Piłsudskiego w mieście nad Brdą i upamiętniania jego osoby przez bydgoszczan w okresie II RP, a także współcześnie.
Po 11 listopada wystawa zostanie przeniesiona na ul. Spichlerną. Zapraszamy do oglądania okolicznościowej wystawy posterowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *