Muzyczny weekend w Kujawsko-Pomorskim

Przed nami wakacyjny muzyczny weekend. Zapraszamy na koncerty w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym, Dworze Artusa w Toruniu i Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, festiwal operowo-operetkowy w Ciechocinku, a także na nowe wystawy w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka.

Muzyce Henryka Warsa poświęcony będzie sobotni wieczór (5 sierpnia) w Teatrze Muzycznym, kiedy to Kuba Stankiewicz Trio zaprezentuje jazzowe aranżacje utworów wspaniałego kompozytora. Ten, zamieszkały po II Wojnie Światowej w Los Angeles, polski pianista zasłynął jako kompozytor muzyki rozrywkowej i filmowej. Obok lidera grupy pianisty Stankiewicza wystąpią Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Sebastian Frankiewicz (perkusja).

Od soboty do środy (5-9 sierpnia) w Ciechocinku odbędzie się XX Festiwal Operowo-Operetkowy. W programie pięć wieczornych koncertów, które odbędą się w Parku Zdrojowym i Teatrze Letnim. Wysłuchać będzie można najpiękniejszych przebojów operetkowych, słynnych duetów, przebojów 1 Programu Polskiego Radia oraz „Księżniczkę czardasza” Imre Kálmána.

Podczas kolejnych „Wakacji z Chopinem” w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni w niedzielę (6 sierpnia) zagra japoński pianista Takayuki Hirata. W programie znalazły się głównie kompozycje zaliczane do drugiego (dojrzałego) okresu  twórczości Chopina, w którym w pełni skrystalizował się  jego styl jako kompozytora narodowego i romantycznego. Usłyszymy nastrojowy „Nokturn H-dur”,  kołysankę Berceuse Des-dur”heroiczny „Polonez As-dur”„Wariacje B-dur” oraz „Sonatę b-moll”, skomponowaną na początku znajomości Chopina z George Sand.

W sobotę (5 sierpnia) na kolejnym koncercie w ramach 21. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” wystąpi kwartet fortepianowy InterEST z Estonii. Zespół został założony w 2016 roku i wykonuje repertuar tradycyjny, ale też utwory współczesnych kompozytorów. Artyści są laureatami licznych krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. We wnętrzach Dworu Artusa InterEST zaprezentuje utwory dwóch czołowych estońskich kompozytorów Eduarda Tubina i Erkki-Svena Tüüra. Na zakończenie zespół wykona Kwartet fortepianowy Es-dur Roberta Schumanna.

 

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl