MCK Bydgoszcz zaprasza na Docs Against Gravity Film Festival

Program szczegółowy MCK Bydgoszcz 17 – 23 maja 2017

Trwa
15-21 maja 2017
Bydgoski ANEKS do 14. edycji Millennium Docs Against Gravity Film Festival
Bydgoski ANEKS do tegorocznej edycji Festiwalu Millenium Docs Against Gravity będzie miał szczególnie spektakularny charakter. Widzowie w Bydgoszczy zobaczą rekordową liczbę 28 premierowych tytułów z dwóch najważniejszych sekcji konkursowych festiwalu, który jest jedną z trzech najważniejszych imprez filmowych poświęconych gatunkowi dokumentu w Europie. Wszystkie filmy to pełnometrażowe, wielowymiarowe portrety współczesności, przefiltrowane przez wrażliwość ich twórców. W bydgoskim zestawie zobaczymy m.in. najnowszy film Siergieja Łoznicy pt. „Austerlitz”, w którym autor z niezwykłą wnikliwością i wyczuciem przygląda się tłumom turystów odwiedzających dawne obozy koncentracyjne współcześnie zamienione w muzea. „Safari” Ulricha Seidla portretuje austriackich myśliwych zażywających uroków mordowania zwierząt w afrykańskim rezerwacie. Obraz jest okrutnym rewersem tak popularnych współcześnie programów przyrodniczych.

Wielokrotnie nagradzana na świecie produkcja „Ostatni w Aleppo” przedstawia wolontariuszy Białych Hełmów przeszukujących gruzy zniszczonego w wyniku konfliktu zbrojnego syryjskiego miasta. Bohaterowie filmu: Khaled, Mahmoud i Subhi ciągle mają nadzieję na odnalezienie żywych osób.

„Dawson City: czas zatrzymany” to epicki, oparty prawie wyłącznie na archiwach film o: gorączce złota, kinofilii, początkach akumulacji kapitału, walce klas, ustawianych meczach baseballowych i lubieżnych początkach fortuny Donalda Trumpa. Będzie też możliwość obejrzenia ostatniej produkcji Michaela Glawoggera – „Bez tytułu” to film dokończony dwa i pół roku po tragicznej śmierci autora przez Monikę Willi, jego wieloletnią montażystkę, która złożyła nakręcony materiał kierując się notatkami reżysera powstałymi podczas kręcenia zdjęć. Glawogger w 2013 r. postanowił uciec od rutyny i udać się w roczną podróż bez żadnego z góry założonego planu. Ruszył na południe, do krajów, które pojawiają się w naszej świadomości tylko jako paski sensacyjnych newsów o kolejnych klęskach żywiołowych, wojnach, falach głodu lub politycznego chaosu.

Po raz pierwszy w historii Bydgoskiego ANEKSU powołane zostanie lokalne, trzyosobowe jury, które oceni filmy i przyzna autorowi najlepszego dokumentu Bydgoszcz ART/DOC Award o wartości 1500 euro. Swoją nagrodę specjalną wręczy także jury młodych złożone z uczniów Zespołu Szkół Sokrates.

Najważniejszym wydarzeniem uzupełniającym program filmowy będzie druga edycja konferencji „Kultura vs. biznes”, zorganizowana 11 maja w bydgoskim oddziale Wyższej Szkoły Bankowej, we współpracy z tą uczelnią. Informacje o przedsprzedaży biletów oraz szczegóły programu na: www.kino-orzel.pl oraz www.mck-bydgoszcz.pl.

Bydgoski ANEKS organizuje Fundacja ART-HOUSE, współfinansowanie imprezy: Miasto Bydgoszcz oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie. Partnerzy: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i kino Orzeł, Wyższa Szkoła Bankowa, Zespół Szkół Sokrates.

17.05.2017, godz. 18.00, Galeria Wspólna, Batorego 1/3
Sztuka integralna Władysława Strzemińskiego – wykład Janusza Zagrodzkiego
Władysław Strzemiński (1893–1952) – artysta, badacz i nauczyciel akademicki, był pionierem międzynarodowej awangardy. Opracowana przez niego teoria integralności form – unizm – obejmowała całokształt tworów artystycznych, włączając poezję i drukarstwo. Dążył do określenia ścisłych reguł malarskiej poetyki. Wielkie znaczenie przywiązywał do dydaktyki. Poprzez Teorię widzenia konsekwentnie prowadził rozważania nad sztuką, stając się nauczycielem kilku pokoleń artystów. Przebieg tragicznych wydarzeń, jakie ukształtowały ostatnie lata życia i twórczości Strzemińskiego – bezkompromisowego twórcy, którego w okresie socrealizmu pozbawiono środków do życia – upamiętnił Andrzej Wajda w filmie Powidoki.
Janusz Zagrodzki (1941) – historyk sztuki, krytyk, autor wystaw sztuki współczesnej i tekstów krytycznych, założyciel Galerii Ślad w Łodzi, uczestnik niezależnego ruchu artystycznego oraz ostatnich plenerów osieckich. Spotkanie z twórczością Katarzyny Kobro i  Władysława Strzemińskiego ukierunkowało jego główne zainteresowania w dziedzinie sztuki współczesnej. W czasie studiów w Toruniu poznał Józefa Robakowskiego, Antoniego Mikołajczyka i Andrzeja Różyckiego, które to znajomości wpłynęły na jego zainteresowanie fotografią oraz filmem. Wraz z Różyckim i Mikołajczykiem należał do grupy artystycznej Rytm, która istniała równolegle do Zero-61. Pod koniec studiów był kierownikiem artystycznym studenckiego klubu Od Nowa w Toruniu.

18.05.2017, czwartek, godz. 16.00 – zbiórka przed MCK i odjazd do Ostromecka, godz. 17.00 – początek zajęć w Ostromecku. Zapisy: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl, wstęp: 30 zł (płatne przed zajęciami)
Koło Gospodyń Miejskich: Dzika Kuchnia
Ogrodnicy i zimna Zośka za nami, delektujmy się niezmrożonymi kwiatami i pierwszymi owocami! Menu: desery owocowo-miodowo-kwiatowe z… chili. Prowadzenie: dr Krystyna Stepczyńska-Szymczak.

20.05.2017, sobota, godz. 11.00-18.00, Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku, wstęp wolny
Piknik na skraju czasu – Dzień Otwartych Funduszy Europejskich
W Dniu Otwartych Funduszy Europejskich w Ostromecku spodziewamy się rekonstruktorów z różnych epok. Będzie magicznie, piknikowo, no i na skraju różnych czasów przecinających się w Ostromecku.

21.05.2017, godz. 9.30, barka „Lemara”, zapisy: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl, wstęp: 5 zł (płatne przed zajęciami)
Poranek Rodzinny
Maj to chyba najpiękniejszy miesiąc. Zieleń dookoła jest soczysta, przyroda aż buzuje! Dlatego to idealny czas, by urządzać wycieczki na łąkę i do lasu. Na majowym poranku trochę pomajsterkujemy i zrobimy sobie zabawne urządzenie, które pomoże nam przyglądać się majowej przyrodzie z bliska. Myślimy, że się Wam spodoba. A oprócz tego jak zawsze pobawimy się, pohałasujemy i poczytamy dobre książki.

21.05.2017, niedziela, godz. 9.30, sala kinowo-widowiskowa, wstęp wolny. Zapisy: dagmara.wroblewska@mck-bydgoszcz.pl
„Zatańcz ze mną, mamo, tato”
Bezpłatne zajęcia dla dzieci od lat 5 z opiekunami. Nauka prostej choreografii utrzymanej w stylu flamenco z elementami tańca współczesnego. Tańczymy przy energetycznej hiszpańskiej muzyce. Zajęcia wyrabiają poczucie rytmu, umuzykalniają, dodają pewności siebie, pozwalają przeżyć pełne radości i twórczej energii wspólne chwile. Prowadzenie: Dorota Dzięcioł – tancerka i instruktorka flamenco.

21.05.2017, niedziela, godz. 19.00, barka „Lemara”, wstęp: 10 zł
Duet Improwizujący Dwie Siostry: „Harold”

21.05.2017, niedziela, godz. 16.00, Pałac Nowy w Ostromecku, strych, wstęp wolny
„Piosenki Bydgoskie” – nie tylko o płycie z Piotrem Trellą rozmawia Teresa Wądzińska
Dzięki staraniom Piotra Trelli w połowie 2016 r. ukazała się płyta „Piosenki bydgoskie”. Najstarsza na krążku „Piosenka o Bydgoszczy” pochodzi z 1946 r. i powstała na 600-lecie miasta. Opowiada o trudnej jego historii.
„Jak doszło do powstania krążka? Zaczęło się przypadkiem. – W 2008 r. robiłem program w Węgliszku pt. „Bydgoskie pejzaże w poezji i piosence”. Szukałem wtedy piosenek o Bydgoszczy. Wpadły mi w ręce trzy kompletnie nieznane – opowiada Trella. – Skończył się program, ale ja nie przestałem myśleć o tych utworach. Zbliżała się odpowiednia okazja – 670-lecie miasta, więc postanowiłem poszukać ich więcej. Dwa lata zbierałem te piosenki”.

23.05.2017, wtorek, godz. 16.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, ul. Marcinkowskiego 12
Artystyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku „Agora Nestora”: prof. dr hab. Hanna Michalak – Wielcy śpiewacy znani i nieznani

 

{TM}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *