Mariza – królowa fado w Toruniu

Królowa muzyki fado Mariza wystąpi jesienią w Toruniu! 27 października 2019 r. zaśpiewa w CKK Jordanki.

Wokalistka porównywana jest do najsłynniejszych diw operowych i megagwiazd muzyki pop i rock. Zachwyci na koncercie, którego w Toruniu i regionie jeszcze nie było! Jej głos określa się jako „magiczny, diamentowy, magnetyczny”.

Artystka miała okazję współpracować z najsłynniejszymi muzykami i producentami jak StingLenny Kravitz, Jacques Morelenbaum, Gilberto Gil, Ivan Lins, Cesária Évora, Tito Paris. Każdy z jej autorskich albumów sprzedaje się znakomicie. Muzyka artystki elektryzuje i zachwyca, czego dowodem są liczne nagrody, a wśród nich Latin Grammy, czy nagroda BBC Best European World Music Artist Award. Koncerty dawała w najbardziej prestiżowych salach na całym świecie, m.in. Carnegie Hall (Nowy Jork), Sydney Opera, Royal Albert Hall (Londyn), Alte Oper (Frankfurt), TheatroGrec (Barcelona), Moscow House of Music.

Muzyka Marizy przekroczyła granice Portugalii, bowiem rozsławiła fado na całym świecie. Do rozgłosu jaki zyskała przyczynił się w dużej mierze jej występ ze Stingiem na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie. Za sprawą swojego talentu, młoda dziewczyna z Mozambiku, wychowana w sąsiedztwie lizbońskiej dzielnicy Mouraria, rozwinęła swoją pasję w karierę pełną sukcesów. Od kiedy zaczęła śpiewać porównywana była do boskiej Amalii Rodriguez, najsłynniejszej wykonawczyni fado w historii.

Fado to muzyka powstała w XIX w. w dzielnicach Lizbony. To styl muzyczny porównywany z argentyńskim tangiem i hiszpańskim flamenco. Ta melancholijna muzyka zaczęła przeżywać renesans od lat 90. XX w., m.in. dzięki jej uwspółcześnionej wersji wykonywanej przez Marizę. Muzyka fado najczęściej opowiada o ludzkich uczuciach i emocjach. Jest muzyką pełną sprzeczności, znajdziemy w niej pasję, smutek, zazdrość i żal, ale też radość i szczęście wynikające z wielkiej miłości.

Bilety: od 129 zł do 289 zł

Sprzedaż biletów: https://artus.torun.pl/events/mariza-koncert-krolowej-fado/

Źródło: www.torun.pl