Kwiecień w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy

Piano e Forte 2018 w Ostromecku

Z radością informujemy, że Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy wraz z Kolekcją Zabytkowych Fortepianów i Pianin Andrzej Szwalbego jest partnerem I Konkursu Piano e Forte 2018. Organizatorem Konkursu Piano e Forte jest Szkoła Muzyczna I stopnia w Wieliczce oraz Towarzystwo Muzyczno-Artystyczne Sfogato w Krakowie. Celem Konkursu jest inspirowanie młodych pianistów do pogłębiania wiedzy z zakresu historii instrumentu, zwiększanie świadomości dotyczącej praktyk wykonawczych różnorodnego repertuaru na fortepianach współczesnych i historycznych, a także poznawanie nurtów interpretacyjnych oraz literatury fortepianowej różnych epok. Przesłuchania konkursowe odbyły się w dniu 9 marca 2018 roku w Auli Szkoły Muzycznej I stopnia w Wieliczce.

3.04.2018, wtorek, godz. 16.00 (wstęp z ważną legitymacją) sala kinowo-widowiskowa MCK

Artystyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku „Agora Nestora”: dr Aleksandra Pauszek – Libido osób starszych

5.04.2018, Barka Lemara, zapisy: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl, cena 30 zł

Kalendarz przyrody. Wiosna, kwiecień

Kwiecień plecień, bo przeplata… czyli przyprawy z wiosennej wyprawy do każdej potrawy – taki jest podtytuł naszego czwartego przyrodniczego spotkania. Chlorofil i woda morska – cuda natury. Gemmologia i gemmoterapia, co ma kamień do pąka roślinnego? I spacer! Tak mniej więcej przedstawia się lekcja botaniki z dr Krystyną Stepczyńską-Szymczak.

5.04.2018, czwartek, godz. 19.00, sala kinowo-widowiskowa. Wstęp: 20 zł ulgowy, 25 zł normalny, bilety do kupienia: w kasie MCK i na bilety24.pl

Kobieta według Młynarskiego

Kobieta według Młynarskiego – koncert poświęcony twórczości Wojciecha Młynarskiego w pierwszą rocznicę jego śmierci.

Spektakl muzyczny w wykonaniu studentek i absolwentek Wydziału Edukacji Muzycznej UKW, jest kolejną odsłoną cyklu którego celem jest przypomnienie dorobku ważnych postaci kultury polskiej. Tym razem usłyszymy piosenki Wojciecha Młynarskiego w niezwykle oryginalnym ujęciu. Sposób w jaki Młynarski portretował kobiety w swoich piosenkach, stał się motywem przewodnim koncertu.

W programie wystąpią: Justyna Dudkiewicz, Marta Jastrząbek, Małgorzata Musialik, Daria Pawlewicz, Martyna Wacławska, Katarzyna Witkowska. Mimowie – Mieczysław Giedrojć i Mateusz Kiełtyka. Wokalistkom towarzyszyć będzie zespół pod kierownictwem Bartłomieja Weznera (fortepian) w składzie: Jacek Cichocki (instrumenty klawiszowe, akordeon), Antoni Olszewski (kontrabas), Natan Kosętka (skrzypce), Mateusz Zawadzki (perkusja). Reżyseria – Katarzyna Matuszak.

5.04, czwartek, godz. 19.00, klub Mózg, wstęp wolny

Rozgrzewka przed festiwale ANIMOCJE: Do-grywka I

pokaz filmów konkursowych, film z największą ilością głosów publiczności wejdzie do konkursu głównego

6.04.2018, piątek, godz. 19.00, sala kinowo-widowiskowa. Wstęp: 10 zł normalny, 7 zł ulgowy. Bilety do kupienia w kasie MCK i na bilety24.pl

Bydgoska Akademia Jazzu

Bydgoska Akademia Jazzu to koncertowa koncepcja wykorzystania potencjału muzycznego drzemiącego w studentach i wykładowcach wydziału Dyrygentury Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W swoich poprzednich osłonach doskonale się sprawdziła przyciągając do sali Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy komplet widzów. W kolejnej IX edycji autor tego cyklu Grzegorz Nadolny wystąpi w dwojakej roli. Będzie zwyczajowo prowadził koncert i przybliżał tajniki jazzu, ale także zaprezentuje państwu owoce swojej pracy pedagogicznej. Przedstawi państwu studentów prowadzonej przez siebie w Akademii Muzycznej klasy kontrabasu i gitary basowej oraz przybliży tajniki instrumentów basowych. W drugiej części koncertu Big Band Akademii Muzycznej pod kierownictwem Michała Szlempo zaprezentuje popisowy repertuar przygotowany specjalnie na tę okazję.

Grzegorz Nadolny – absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie kontrabasu dr. Zbigniewa Wrombla. Wszechstronny muzyk z jednakowym powodzeniem grający na gitarze basowej jak i kontrabasie. Od prawie trzech dekad aktywnie działa na muzycznej scenie. Jest podporą licznych formacji pochodzących z Bydgoszczy. Stale współpracuje z czołówką polskich muzyków jazzowych, a także z wykonawcami o innych muzycznych proweniencjach. W jego dorobku znajdziemy kilkadziesiąt płyt z twórcami o bardzo zróżnicowanym spektrum muzycznym. Sam uprawia muzykę, która stoi na pograniczu różnych stylów, posiadając jednak silny jazzowy rdzeń. Oprócz muzykowania zajmuje się pracą pedagogiczną i edukacyjną. Jest m.in. autorem cyklu koncertów prezentujących dokonania środowiska akademickiego pt: „Bydgoska Akademia Jazzu”. Zajmuje się także publicystyką kulturalną na łamach bydgoskich gazet i czasopism. Zainteresowania fotografią zaowocowały kilkoma wystawami jego prac w kraju. Jest także aktywnym instruktorem szybowcowym w Aeroklubie Bydgoskim.

6.04, czwartek, godz. 19.00, klub Mózg, wstęp wolny

Rozgrzewka przed festiwale ANIMOCJE: Do-grywka II

pokaz filmów konkursowych, film z największą ilością głosów publiczności wejdzie do konkursu głównego

7.04.2018, sobota, godz. 12.00 i 13.45, Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp wolny, zapisy: szucik10@gmail.com

Djembe na salonach VI – warsztaty, prowadzenie Piotr Schutta

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty gry na zachodnioafrykańskich bębnach djembe i dun-dun. Warsztaty odbędą się w dwóch półtoragodzinnych turach. Są to zajęcia dla osób początkujących, od 10. roku życia, zapewniamy instrumenty, z tego względu prosimy o zapisy. Uwaga, osoby z własnymi bębnami zapraszamy bez zapisów.

Piotr Schutta, pasjonat bębniarstwa, z zawodu dziennikarz, reportażysta, z wykształcenia pedagog. Prowadzi grupy warsztatowe dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Uczestnik kursów instruktorskich i warsztatów z metodyki nauczania gry na djembe oraz bębnach dun-dun. Uczy gry od podstaw, wprowadzając w świat rytmu w przyjaznej atmosferze, przez śmiech i zabaw.

7.04, piątek, godz. 19.00, klub Mózg, wstęp wolny

Rozgrzewka przed festiwale ANIMOCJE: odsłonięcia wystaw festiwalowych

do 6 maja, foyer MCK, ul. Marcinkowskiego 12

wystawa: Tomasz Siwiński – Malarstwo, rzeźba, animacja – w pracowni twórcy

do 6 maja, kawiarnia Szpulka, ul. Marcinkowskiego 12

wystawa: Monika Kuczyniecka – Bohaterowie filmów, które nigdy nie powstały

Wystawa prezentuje „szkice” z filmów, które nigdy nie powstały z różnych przyczyn, m.in. z braku czasu ciągłego (czas ciągły = to co najmniej 2 miesiące wolnego czasu, który można przeznaczyć tylko na zrobienie krótkiej formy filmowej lub kawałka długiego metrażu).

Bohaterowie filmów, które nigdy nie powstały to postaci egzystujące w przestrzeni filmu na poziomie pomysłu, szkicu, czasem storyboardu. Niestety wspomniany brak czasu nie pozwolił nigdy zaistnieć im na ekranie.

W tym przypadku szkicem staje się projekt przestrzenny postaci lub scenografii.

Niewielki zbiór przestrzennych, pół przestrzennych wizerunków postaci i kadrów filmowych jest wyjściem awaryjnym dla pomysłów, których jako twórca nie powinnam więzić w sobie, tylko znaleźć sposób na ich wyrzucenie – zaprezentowanie światu.

Być może stworzone przeze mnie szkice staną się kiedyś częścią filmów.

8.04.2018, niedziela, godz. 16.00, Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp 15 zł, ulgowy 10 zł (dzieci i młodzież do 15 r.ż. i os. z Bydgoską Kartą Seniora 60+)

Piotr Woźniak – recital

Artyście towarzyszy wiolonczelistka Anna Papierz.

Piotr Woźniak – gitarzysta, kompozytor, aranżer, producent – przede wszystkim jednak charyzmatyczny wokalista. To ta charyzma właśnie sprawia, że w pokoncertowych recenzjach i opiniach najczęściej powtarza się słowo „magia”.

Ktoś na stronie internetowej napisał: „Jest pan pierwszym artystą, który zaczarował mnie bez wielkiego bandu, bez przeszkadzajek, perkusji, sekcji smyczkowej. Tylko Pana głos i gitara.” Inna recenzentka zanotowała: „Za sprawą połączenia trzech składników: głosu, gitarowych aranżacji i tekstów jest w stanie zaczarować każdego (…) a kiedy do Piotra Woźniaka dołączyła wiolonczelistka, Anna Papierz, nikt już nie miał wątpliwości, że da się za pomocą ascetycznych środków uzyskać piorunujący efekt.”

Koncerty Piotra to także często wspólne śpiewanie i duża dawka energii. No i ten głos! Którego niespodziewana moc nadaje nowego znaczenia niemenowskiemu „Nim przyjdzie wiosna” albo pozwala tak ekspresyjnie wybrzmieć wokalizie z „Tango Mortale”. W końcu to „człowiek o głosie jak maszyna parowa i wrażliwości baranka”, jak zapowiedziano go przed jednym z koncertów. Nic dodać, nic ująć.

Program koncertowy to zarówno utwory autorskie, pochodzące z dwóch płyt artysty („Dom na dachu” oraz najnowszej „Tata Adama”), a także obszerne fragmenty recitalu „Jak ze źródła”, złożonego z autorskiego wyboru i opracowania polskich piosenek z początku lat 70 (m.in. Maryla Rodowicz, Czesław Niemen, Marek Grechuta). Chętnie grywa z młodą, utalentowaną wiolonczelistką Anną Papierz, której wiolonczelę słychać także w większości nagrań na płycie „Tata Adama”. Będą też nowe piosenki!

8 – 14 kwietnia

8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE

(szczegółowy program w osobnym załączniku)

7.04.2018, godz. 20.00, sala kinowo-widowiskowa. Wstęp: 70 zł, bilety do kupienia: Fanaberia, ul. Gdańska 13, kasa MCK oraz portal bileterka.com

Sebastian Riedel & Cree – koncert ,,Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu”

W 2019 roku przypada 25. rocznica śmierci Ryszarda Riedla. W związku z tym Sebastian Riedel i zespół Cree postanowili uczcić to wydarzenie serią koncertów upamiętniających twórczość legendarnego wokalisty Ryszarda Riedla i zespołu Dżem.

Mottem zespołu i jego myślą przewodnią są słowa często używane przez Sebastiana Riedla: „Żeby żyć trzeba grać, żeby grać trzeba żyć”.

8.04.2018, niedziela, godz. 19.00, sala widowiskowa MCK, bilet: 15 zł

Animacja tu i teraz – Teatr Improwizowany wymyWammy – spektakl impro w ramach 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE

Ten spektakl stworzony zostanie na oczach widzów i zainspirowany ich sugestiami. Jeden początek i parę alternatywnych zakończeń… Historia, której scenariusz powstanie na scenie. Wszystko w Waszych rękach! Dużo emocji, zaskakujących sytuacji i spontanicznych rozwiązań.

10.04.2018, wtorek, godz. 16.00, sala kinowo-widowiskowa MCK

Artystyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku „Agora Nestora”: Piotr Kardas – Od rysunków naskalnych do Disney doi Pixara, czyli jak animacja wyszła z jaskini

Zapraszamy wszystkich bydgoszczan na specjalny wykład o filmie animowanym w ramach festiwalu Animocje

14.04.2018, godz. 9.00, pętla tramwajowa w Myślęcinku

Spacer ornitologiczny i Ptasi koncert

Jup-jup-jup”, „tilu-tilu-tilu”, „litt-litt-litt”, „pli-pli-pli”, a może „sri-sri”? Podobne dźwięki od kilku tygodni na dobre rozgościły się wśród nas. W sobotnie przedpołudnie liczymy na to, że uda nam się usłyszeć całą ptasią orkiestrę.

Spotykamy się na pętli autobusowej Myślęcinek, skąd leśnymi ścieżkami udamy się do niezwykłej, plenerowej filharmonii na ptasi koncert. Przetestujemy, jak sprawnie działają nasze zmysły, zwłaszcza słuch. Nauczymy się wyłuskiwać głosy skrzydlatych śpiewaków z całej feerii dźwięków otaczającej nas przyrody. Usłyszymy, zobaczymy, sfotografujemy. Wystrojone w szaty godowe samce, które będą w tym czasie próbowały wywrzeć jak najlepsze wrażenie na samicach, z pewnością wyjdą z ukrycia i pozwolą się poobserwować. Wycieczkę zakończymy na polanie przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie posłuchamy, kto w stawie śpiewa, gra i piszczy.

Ubieramy się wygodnie i stosownie do pogody, zakładamy nieprzemakalne, terenowe obuwie. Prowadzenie Monika Wójcik-Musiał

14.04.2018, sobota, godz. 18.00, Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp wolny

Natura i kultura – rozmowy i muzyka przy obrazach

Wykład Grzegorza Pleszyńskiego z cyklu Antydepresyjna Historia Sztuki, wystąpią: Kacper Buńkowski i Kevin Górzyński

Kacper Buńkowski – młody człowiek zafascynowany muzyką, dźwiękiem, fotografią i filmem. Mieszka w jednym mieście na „B”, które nieustannie go inspiruje. Poza eksperymentalnymi dźwiękami lubi Toma Waitsa i urocze zdjęcia kaczek (oraz inne rzeczy, ale opis powinien być krótki). Od dwóch lat rozwija się współpracując z Grzegorzem Pleszyńskim oraz zaczyna knuć własne projekty.

Kevin Górzyński – bębniarz, Bydgoszczanin. Bycie deskorolkowcem oraz garażowe ekspresje muzyczne ukształtowały wrażliwość tego człowieka i były jednymi z wielu bodźców do chęci zrozumienia świata… Ewolucja, która nastąpiła przez wielką pasję do muzyki i sztuki pociągnęła za sobą w efekcie studia na bydgoskiej Akademii Muzycznej.

Grzegorz Pleszyński – mieszka w dwóch miastach na „B”: Bydgoszczy i Berlinie. Eksperymentuje ze sztuką wizualną i dźwiękiem. Dźwięki wydobywa z dwóch trąbek, skonstruowanych z węży paliwowych, lejka kuchennego i ustników. W jego grze doszukać się można głosów dzikich zwierząt. Inspirują go także odgłosy okrętów kotwiczących w zatokach, nocne stalownie oraz ruchliwe skrzyżowania. Posługuje się często obrazami i video aby tworzyć dźwięk. Współpracował z wieloma artystami, m.in.: Ann Noel, Olga Szwajgier, Jon Dobie, Ryszard Waśko, Markus Mussinghof, Zdzisław Piernik, Artur Maćkowiak, Sławek Janicki, Jerzy Mazzoll, Sław Szudrowicz, Kuba Janicki, Rafał Gorzycki.

15.04.2018, niedziela, godz. 12.00, Pałac Nowy, opiekunowie wstęp wolny, dzieci 10 zł

Mistrzowie dzieciom – poranek muzyczny z cyklu Akademia Dzieciom

Prowadzące: dr Ewelina Boesche-Kopczyńska i mgr Honorata Glaza-Gulgowska wykorzystują metodę „aktywnego słuchania”, polegającą na dodaniu do muzyki elementów ruchu, gry na instrumentach czy melorecytacji. Angażują dzieci do wspólnej zabawy. Celem zajęć jest umuzykalnianie i rozwijanie zainteresowań muzycznych. Odbywa się to poprzez prezentację twórczości różnych kompozytorów, zapoznawanie z brzmieniem i budową instrumentów, naukę i śpiewanie piosenek, realizację prostych układów rytmicznych.

15.04.2018, niedziela, godz. 16.00, Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp 15 zł, ulgowy 10 zł (dzieci i młodzież do 15 r.ż. i os. z Bydgoską Kartą Seniora 60+)

Akademia w Pałacu: Agata Nowakowska-Gumiela fortepian i Tomasz Gumiela fortepian

W programie: W.A. Mozart, A. Piazzolla, M. Ravel.

Agata Nowakowska-Gumiela jest cenioną pianistką i kameralistką. Swoją drogę zawodową związała z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy, gdzie prowadzi zajęcia z fortepianu i kameralistyki fortepianowej. W 2011 r. uzyskała tytuł doktora sztuki i pracuje obecnie na stanowisku adiunkta. Ma w swoim dorobku liczne nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, a także stypendia kilku ważnych instytucji kultury. Pianistka posiada w repertuarze wiele utworów solowych, w szczególności dzieła pianistyki XIX w., a także wiele dzieł kameralnych, wśród nich większość utworów na wiolonczelę i fortepian. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej – Zydroń, a następnie Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie fortepianu prof. Noela Floresa oraz klasie kameralistyki prof. Teresy Leopold.

Koncertowała w wielu miastach w Polsce, a także w Austrii (Ambasada Polski, Schwarzenberg Palais, Bösndorfer Saal oraz Rozgłośnia ORF w Wiedniu), Niemczech (Festspiele Mecklenburg Vorpommern), Rosji (Pałac Carski i Konserwatorium Muzyczne w Petersburgu) i Chile (Antofagasta).

Agata Nowakowska-Gumiela współpracowała ze znanymi muzykami młodego pokolenia, m. in. Katarzyną Polonek, Maciejem Łabeckim, Karolem Wroniszewskim oraz Bartoszem Koziakiem. Ma w swoim dorobku dwie płyty: kameralną (wraz z wiolonczelistką Katarzyną Polonek) oraz solową (zawierającą Fantazje fortepianowe różnych kompozytorów).

Tomasz Gumiela jest cenionym pianistą i kameralistą. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Marii Murawskiej i prof. Jerzego Sulikowskiego, a następnie doskonalił swoje umiejętności w mistrzowskiej klasie prof. Dang Thai – Sona w Montrealu. Aktualnie pracuje na stanowisku wykładowcy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy prowadząc zajęcia z fortepianu, kameralistyki oraz współpracując z klasą śpiewu prof. Katarzyny Nowak-Stańczyk. Posiada szeroki repertuar, w szczególności dzieła pianistyki solowej XIX wieku, liczne utwory kameralne oraz znaczącą część literatury na głos i fortepian. Ma w swoim dorobku prawykonania utworów współczesnych, za które otrzymał m.in. nagrodę na Festiwalu Laureatów Konkursów w Bydgoszczy oraz nominację do nagrody Fryderyka (za nagranie dla firmy fonograficznej DUX w 2008 roku). Współpracuje z wieloma muzykami młodego pokolenia, w szczególności specjalizując się w kameralistyce wokalnej. Był wielokrotnie nagradzany jako kameralista na prestiżowych konkursach wokalnych i kameralnych. T. Gumiela ma w swoim dorobku dwie płyty kameralne z polskimi pieśniami współczesnymi XX w. Znaczącą dziedziną jego działalności koncertowej jest duet fortepianowy Pianopticum, który współtworzy wraz z żoną Agatą Nowakowską-Gumielą.

17.04.2018, wtorek, godz. 16.00 (wstęp z ważną legitymacją) sala kinowo-widowiskowa MCK

Artystyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku „Agora Nestora”: dr hab. Elżbieta Szczurko – Uroki wiosny w muzyce klasycznej – od średniowiecza po czasy najnowsze

18-20 kwietnia 2018, środa – piątek, Pałac Stary w Ostromecku, wstęp wolny

Projekt P • X (przygotowania i warsztaty)

Co to jest P • X?

P = Performance

X = Pierwszy Koncert Fortepianowy w A na Czterdzieści Fortepianów i Sieć

Naszym celem jest zrealizowanie koncertu fortepianowego na 40 (około) fortepianów, na których gramy tylko jedną nutą A, a naszym głównym narzędziem / medium … jest sieć / net / internet.

18.04.2018, godz. 20.00, sala kinowo-widowiskowa, wstęp: 80 zł, bilety do kupienia: Fanaberia ul. Gdańska 13, kasa MCK oraz portal bileterka.com

Stanisław Soyka z zespołem

Wypracował swój własny język muzyczny przez co należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków a bogactwo repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy. Posiada na koncie dziesiątki autorskich pieśni lecz trudno pominąć fakt, że skomponował muzykę do wielu wierszy poetów polskich i …nie tylko. Podczas koncertów więc można usłyszeć pieśni do słów Agnieszki Osieckiej, Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Leopolda Staffa, Bolesława Leśmiana oraz utwory Czesława Niemena. Wśród autorskich utworów takie przeboje jak „Absolutnie nic”, „Cud niepamięci”, „Życie to krótki sen” czy „Tolerancja”.

19.04.2018, godz. 17.00, Barka Lemara, zapisy: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl, cena: 20 zł

Koło Gospodyń Miejskich. Mozaiki na tackach

Justyna Żywiecka pokaże nam, jak zdobić tacki szklaną mozaiką.

19–23 kwietnia 2018 r., w Pałacu Starym w Ostromecku k. Bydgoszczy. Pomysłodawcą jest Józef Żuk Piwkowski.

Projekt P • X (realizacja)

Początkową ideą projektu P • X jest eksperymentalny koncert na jeden dźwięk A. Pojedynczy dźwięk jest rejestrowany i wysyłany do sieci internetowej. Po chwili wraca zmieniony jako elektroniczno-sieciowe echo, sprzężenie zwrotne i podlega dalszej obróbce. W interakcji z zapętlonym dźwiękiem dodawane są kolejne dźwięki. Podstawowym źródłem dźwięków są fortepiany. Koncert będzie na żywo transmitowany do wielu galerii, kin, ośrodków kultury w Polsce i na świecie.

P • X, to jednak jeszcze coś więcej:

  • W trakcie 3 dni przygotowań i warsztatów będziemy poznawali / badali unikalną Kolekcję Fortepianów i Pianin Andrzeja Szwalbego. W Pałacu Starym znajduje się ponad 40 instrumentów – niektóre w stanie koncertowym, a inne prawie nie nadające się do grania.

  • Każdy uczestnik będzie realizował swój osobisty artefakt, tworzył pracę, dzieło (obraz, fotografię, film, zapis audio), które to dzieło pozostanie w miejscu akcji i stworzy początki kolekcji sztuki jemu dedykowane.

  • Warsztaty i finałowy koncert (w niedzielę 22.04) będą rejestrowane i na żywo transmitowane w internecie. Planuję udział kilkunastu artystów.

Widzowie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu osobiście w Ostromecku (ilość miejsc ograniczona) lub dzięki transmisji w internecie na żywo – zapowiada Józef Żuk Piwkowski.

19.04.2018, godz. 19.00, ul. Batorego 1/3 – wernisaż (ekspozycja czynna do 18 maja) , Galeria Wspólna

Wernisaż wystawy: Anna Drejas „Próby

Anna Drejas urodziła się w Bydgoszczy. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W 1993 r. uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Janusza Kaczmarskiego. Miała 24 wystawy indywidualne. Brała udział w 49 wystawach zbiorowych. W 2005 r. otrzymała Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Jej prace są w zbiorach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy i Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu” w Toruniu. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.

20.04.2018, godz. 20.00, wstęp wolny

Premiera filmu w reż. Marcina Sautera „Tak jest dobrze

Po seansie spotkanie z reżyserem

Film jest oparty na opowiadaniu Szczepana Twardocha pod tym samym tytułem. Całość realizowana jest w prawdziwych, opisanych w opowiadaniu plenerach, m.in. na Spitsbergenie i w Kairze. Film opowiada o śmierci bliskich i jak z tą stratą radzi sobie bohater. Historia nie pozostaje na poziomie realizmu i obyczajowości, ale wnika głębiej. Pokazuje stan umysłu bohatera i projekcje jego podświadomości.

21.04.2018, sobota, godz. 18.30-22.00, wstęp wolny

PRZEŹROCZA – polskie nagrody festiwalowe – przegląd filmowy

  • godz. 18.30: „Dwa światy”, reż. Maciej Adamek

Portret rodziny, w której rodzice są głuchoniemi, a ich córka Laura jest słysząca. To 12-letnia Laura jest naszym przewodnikiem po ich życiu. Życiu nietypowym, a zarazem zwyczajnym jak życie każdej rodziny.

  • godz. 20.00: „Najbrzydszy samochód świata”, reż. Grzegorz Szczepaniak, po seansie spotkanie z reżyserem

Najmłodszym bohaterem dokumentu jest ponadpięćdziesięcioletni samochód marki Wartburg. Auto wciąż jest w drodze, a za jego sterami siedzi Bogdan wraz z matką. Film drogi, który toczy się pomiędzy Majdankiem a Niemcami. Jest on w gruncie rzeczy podróżą w przeszłość – odtwarzaniem wspomnień czasów wojny. To także portret wyjątkowej relacji matki i syna.

21-22 kwietnia 2018

Kultura na świeżym vol. 65. Z biegiem Wisły – weekendowa, urodzinowa wycieczka rowerowa

Co prawda pierwsza Kultura na Świeżym odbyła się w marcu, ale ze względu na pogodę postanowiliśmy przygotować tegoroczną urodzinową wycieczkę pod koniec kwietnia. Właśnie podczas tej wyprawy odwiedzimy ostatnie, miejsce naszego regionu, w którym jeszcze nas z „Kulturą na świeżym” nie było – Zalew Włocławski. Zapraszamy na weekendową wycieczkę rowerową Włocławek – Bydgoszcz prowadzoną Wiślaną Trasą Rowerową.

21.04.2018, sobota, godz. 17.00, Pałac Stary w Ostromecku, wstęp 20 zł (w cenie: tort pałacowy, kawa lub herbata)

Wieczór z Noskowskim – Aleksandra Moliszewska, recital

Jednym z cenniejszych w Kolekcji Fortepianów i Pianin Andrzeja Szwalbego jest fortepian firmy Krall&Seidler należący niegdyś do Zygmunta Noskowskiego. Fortepian z naszej kolekcji pochodzi z ok. 1890 r. i został podarowany Noskowskiemu przez polski naród na 25-lecie działalności kompozytorskiej. W lutym br. rozpoczęliśmy cykl prelekcji i koncertów w Pałacu Starym w Ostromecku, który ma na celu przypomnienie sylwetki słynnego kompozytora. Podczas trzeciego spotkania wystąpi utalentowana Aleksandra Moliszewska.

Aleksandra Moliszewska – urodziła się w 1997 roku, naukę gry na fortepianie rozpoczęła mając 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. Stanisława Wiechowicza w Krakowie, w klasie mgr Olgi Łazarskiej. W 2016 r. ukończyła naukę w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie w klasie fortepianu mgr Doroty Moliszewskiej. Obecnie jest studentką II roku Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Ewy Pobłockiej. Regularnie występuje na koncertach w kraju i za granicą (Niemcy, Szkocja).

Uczestniczyła w licznych konkursach pianistycznych otrzymując liczne nagrody i wyróżnienia. Regularnie bierze udział w kursach mistrzowskich doskonaląc swoje umiejętności pod okiem wybitnych pianistów takich jak m.in.: prof. A. Jasiński (Akademia Muzyczna w Katowicach), prof. B. Kawalla (UMFC w Warszawie), prof. R. Michalak (Akademia Muzyczna w Katowicach), prof. E. Wolanin (UMFC w Warszawie), prof. Dina Joffe (Łotwa, Izrael), Philippe Giusiano (Francja), Eugene Indjic (USA/Francja), Wiera Nosina (Rosja), prof. Irina Pietrova-Chukovskaya (Rosja), prof. Martin Lysholm Jepsen. Współpracowała z takimi dyrygentami jak T. Chmiel (Krakowska Młoda Filharmonia) oraz Igor Pylatiuk (Lwowska Narodowa Orkiestra Kameralna „Akademia”). W 2012/2013 została zaliczona do grona stypendystów „Klubu Krakowskiego” otrzymując stypendium dla uzdolnionej młodzieży.

22.04.2018, niedziela, godz. 16.00, Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp 15 zł, ulgowy 10 zł (dzieci i młodzież do 15 r.ż. i os. z Bydgoską Kartą Seniora 60+)

Bartosz Smorągiewicz Gypsy Jazz Ensemble

Bartosz Smoragiewicz – klarnet, saksofon/ Marcin Skaba – skrzypce / Sebastian Iwanowicz – gitara / Piotr Domagalski – kontrabass

Muzyka zespołu to zderzenie europejskiego jazzu wywodzącego się od Django Reinharda z formalizmem muzyki klasycznej oraz współczesną instrumentacją muzyki jazzowej, łączące elementy wielonarodowościowym folklorem. W oddźwięku jest ona energetyczną wirtuozerią z dodatkiem melancholii. Grupa założoną przez lidera Bartosza Smorągiewicza wykonuje autorskie kompozycje, łącząc w nich elementy cygańskiego swingu, walca musette, bossy i bluesa w nowej współczesnej odsłonie. Kwartet tworzą znakomici instrumentaliści, a ich spontaniczna improwizacja powoduje entuzjastyczne przyjęcie na koncertach. Zespół występował m.in. na festiwalu Dreszer Jazz w Warszawie, Strefa ciszy w Łazienkach Królewskich, Dzieżgońskich spotkaniach z Old Jazzem, Muzyczne Piątki w Zgorzelcu, Festiwal Emanacje organizowany przez Europejskie Centrum Krzysztofa Pendereckiego, Koncertach Promenadowych w Katowicach, Jazz na Kresach w Zamościu. W sierpniu 2017 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu pt. Hustle & Bustle.

https://www.youtube.com/watch?v=5Oe-jjeG1TM

https://www.youtube.com/watch?v=EkJV_dLuxAQ

Recenzja płyty: „Grupa to przyszłość polskiego jazzu, pełne nastroju utwory, doskonale zaaranżowane i idealnie zagrane” Rainer Bratfisch – Jazz Podium (Niemcy) 10.2017; Recenzja z Festiwalu Emanacje: „Koncert był bardzo interesujący, muzycy pokazali energetyczną wirtuozerię, jednak z dodatkiem melancholii i nostalgii” Joanna Dziubińska, Pieniny24.pl, 8.2016

22.04.2018, godz. 11.00, sala kinowo-widowiskowa. Wstęp: normalny 18 zł, ulgowy 15 zł. Bilety do nabycia w kasie MCK

Bydgoski Teatr Lalek Buratino – „Historia Kopciuszka”

Historia Kopciuszka” jest adaptacją znanej wszystkim historii o spełnionym marzeniu. Wszystko, co w finale spotyka Kopciuszka, dzieje się za sprawą sprawiedliwości losu, który wynagradza dobroć i łagodność, a każe zło i podstępność. Jest to również opowieść o marzeniach i potrzebie szczęścia. Spektakl opowiada historię młodej dziewczyny, półsieroty gnębionej przez srogą macochę i dwie przyrodnie siostry. To historia pełna zwrotów akcji, magii i zabawnych zdarzeń, a wszystko opowiedziane zabawnym tekstem, dynamiczną akcją i przebojowymi piosenkami. Jak zwykle bywa w Bydgoskim Buratino, na scenie grają lalki, żywi aktorzy i maski.

Scenariusz i reżyseria: Czesław Sieńko

25.04.2018, środa, godz. 19.00, kawiarnia Szpulka MCK, wstęp wolny: bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie MCK od 9 kwietnia

Wieczór Szkółki Impro – występ warsztatowiczów wymyWammy

26.04.2018, godz. 20.15

Bydgoszcz Miasto AfryKamery

AfryKamera to pierwszy w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej festiwal prezentujący bogatą afrykańską kinematografię, który przybliża największe osiągnięcia Afryki w zakresie kina oraz przełamuje nieprawdziwe stereotypy dotyczące tego kontynentu. W tym roku AfryKamera ma swoją 13. odsłonę i świętuje hasłem #BlackFilmsMatter. W tym roku w Bydgoszczy będzie okazja do obejrzenia czterech filmów pokazywanych na festiwalu w Warszawie.


„Felicite”
, reż. Alain Gomis

Kraje produkcji: Francja, Belgia, Senegal, Niemcy, Liban

Félicité to dumna kobieta i samotna matka. Pracuje jako śpiewaczka w barze w Kinszasie. Gdy jej nastoletni syn łamie nogę w wypadku i musi zebrać pieniądze potrzebne na operację. W poszukiwaniu pomocy wyrusza w podróż po mieście. Ale zamiast współczucia znajduje korupcję, mizoginię, nierówność i jeszcze bardziej zdesperowanych ludzi od siebie.

27.04.2018, godz. 20.00

Bydgoszcz Miasto AfryKamery

AfryKamera to pierwszy w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej festiwal prezentujący bogatą afrykańską kinematografię, który przybliża największe osiągnięcia Afryki w zakresie kina oraz przełamuje nieprawdziwe stereotypy dotyczące tego kontynentu. W tym roku AfryKamera ma swoją 13. odsłonę i świętuje hasłem #BlackFilmsMatter. W tym roku w Bydgoszczy będzie okazja do obejrzenia czterech filmów pokazywanych na festiwalu w Warszawie.

  • Wallay”, reż. Berni Goldblat

Kraje produkcji: Francja, Burkina Faso

Trzynastoletni Ady mieszka wraz ze swoim ojcem we Francji. Sprawia wiele kłopotów. Dlatego ojciec postanawia wysłać go do rodziny mieszkającej w Burkinie Faso. Na miejscu chłopak zderzy się z zupełnie nieznaną sobie rzeczywistością.

27.04.2018, godz. 18.30, foyer MCK – wernisaż, wystawa czynna do 1.06.2018

Wystawa fotografii TeH2O w obiektywie Darka Gackowskiego

Utworzony w 2015 roku Szlak TeH2O (T – jak technika, H – jak historia, O – jak opowieść) zyskuje coraz większą popularność i międzynarodowe uznanie wyrażane przyznanymi nagrodami – to wszystko zwraca uwagę na konieczność dalszego rozwijania działań w zakresie promowania dziedzictwa przemysłowego Bydgoszczy, stanowiącego ważny element tożsamości Miasta.”

Podczas wykonywania pracy fotoreportera na obiektach szlaku przemysłowego zauroczony ich wyglądem i historią postanowiłem, że odwiedzę je kilkakrotnie samemu z aparatem w celu znalezienia ciekawych tematów do fotografii. Ludzie którzy opiekują się tymi obiektami to prawdziwi pasjonaci i umożliwili mi dotarcie do miejsc gdzie nie dociera wycieczka.

Każdy z obiektów postanowiłem sfotografować w inny sposób. Stosując różną optykę i obróbkę zdjęć. Przykładowo Wieża ciśnień, która swą kulistością nasunęła mi od razu zastosowanie obiektywu typu”rybie oko”.Powstałe abstrakcyjne obrazy wykonałem w technice czarno-białej. W Exploseum skupiłem się na obiektach niezagospodarowanych przez Muzeum Okręgowe i fotografie wpisują się w tzw. „urbex”. Zdjęcia w FOD to czysta dokumentalna fotografia.

Dariusz Gackowski: Fotograf i filmowiec. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Studiował na Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie.

Reportaż i dokument to główne dziedziny uprawianej fotografii. Od 2006 r. realizuje również filmy dokumentalne. Liczne nagrody i wyróżnienia m. in. nominacja do nagrody Kina Niezależnego OFFSKARY 2008 r.

28.04.2018, godz. 18.00

Bydgoszcz Miasto AfryKamery

AfryKamera to pierwszy w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej festiwal prezentujący bogatą afrykańską kinematografię, który przybliża największe osiągnięcia Afryki w zakresie kina oraz przełamuje nieprawdziwe stereotypy dotyczące tego kontynentu. W tym roku AfryKamera ma swoją 13. odsłonę i świętuje hasłem #BlackFilmsMatter. W tym roku w Bydgoszczy będzie okazja do obejrzenia czterech filmów pokazywanych na festiwalu w Warszawie.

  • Nie jestem czarownicą”, reż. Rungano Nyoni

Kraje produkcji: Francja, Wlk. Brytania, Zambia

Mieszkańcy małego miasteczka posądzają kilkuletnią dziewczynkę o bycie czarownicą. Zostaje wysłana do wioski czarownic, gdzie poznaje starsze od siebie kobiety w podobnej sytuacji. Od nich dostaje swoje imię – Shula. To tutaj pierwszy raz poczuje się częścią społeczności.

  • Meerkat Maantuig”, reż. Hanneke Schutte

Kraj produkcji: RPA

Gideonette, obdarzona bujną wyobraźnią dziewczynka, jest przekonana, że nosi przeklęte imię. Wierzy, że w każdej chwili może jej się stać coś złego. Ten stan pogarsza się, gdy umiera jej ojciec. Matka postanawia wysłać ją na farmę do dziadków. Na miejscu Gideonette poznaje Babeshiego – głuchoniemego chłopca, który marzy o tym, by zostać astronautą. Jego dobry humor i odwaga działają na nią jak lekarstwo.

29.04.2018, niedziela, godz. 10.30, sala kinowo-widowiskowa. Wstęp wolny, zapisy e-mail: dagmara.wroblewska@mck-bydgoszcz.pl

Zatańcz ze mną Mamo, Tato” – prowadzenie Dorota Dzięcioł

Warsztaty tańca flamenco z elementami tańca współczesnego – nauka prostych choreografii, prowadzona przez instruktora Dorotę Dzięcioł dla wszystkich, którzy ukończyli 5 lat. Ćwiczymy umiejętność koncentracji, spostrzegawczość, poczucie rytmu, pamięć, koordynację wzrokowo-ruchową, kształcimy świadomość własnego ciała, a przy okazji mamy okazję zapomnieć o codziennych troskach.

29.04.2018, niedziela, godz. 16.00, Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp 15 zł, ulgowy 10 zł (dzieci i młodzież do 15 r.ż. i os. z Bydgoską Kartą Seniora 60+)

Najpiękniejsze pieśni i ballady Bułata Okudżawy”

Program wykonują: Piotr Kajetan Matczuk, Artur Chyb, Tomasz Imienowski

Najpiękniejsze pieśni Bułata Okudżawy” to jedyny taki program, oparty na twórczości wybitnego, rosyjskiego barda, w którym muzycy wybrali najbardziej znane utwory. Będzie można usłyszeć np.: Pieśń gruzińską, Piosenkę o papierowym żołnierzyku, Balonik, Wybaczcie piechocie, Modlitwę – Dopóki ziemia kręci się, Trzy miłości, Aleksander Siergiejewicz Puszkin, Ostatni trolejbus, O Wołodii Wysockim, Majster Grisza, Piosenkę o Arbacie i wiele innych doskonale znanych i lubianych piosenek. Publiczność czeka wiele wzruszeń, zadumy, uśmiechów, powrotu do lat młodości oraz niesamowitych emocji przekazywanych przez trójkę muzyków kochających twórczość Bułata Okudżawy.

W maju 2017 roku nakładem wydawnictwa MTJ z Warszawy, ukazała się płyta pod przewrotnym tytułem „Krótka płyta o Okudżawie”. To album nagrany w gitarowych, akustycznych aranżacjach. Znajduje się tam nie tylko „Modlitwa” czy „Puszkin”, można tam usłyszeć też mniej znane utwory m.in. „Piosenkę o młodym huzarze” w tłumaczeniu Romana Kołakowskiego.

Piotr Kajetan Matczuk – pianista, gitarzysta, aranżer, autor piosenek. Lider i założyciel zespołu PIRAMIDY. Absolwent Studium muzycznego w klasie fortepianu Elżbiety Lickiewicz oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Doktorant w Instytucie Literatury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Oficjalny patronat nad jego twórczością objął Program 2 Telewizji Polskiej. Koncertował w Polsce i w Europie, m.in. w Hadze w Holandii, w Brunssum w bazie wojskowej NATO Allied Joint Force Command Brunssum, w Vianden w Luksemburgu, wielokrotnie w Berlinie, m.in. na oficjalnych obchodach 25-lecia zburzenia Muru Berlińskiego, w Kolonii, w Monachium czy we Frankfurcie. Autor muzyki teatralnej i filmowej. Akompaniuje w Teatrze Ateneum, m.in. kierownik muzyczny zespołu Krzysztofa Tyńca, autor muzyki do monodramu „Życiorys” w reż. Wojciecha Wysockiego. Wykonał muzykę oraz wystąpił w filmie dokumentalnym pt. „Bard” w reż. Katarzyny Kościelak (prod. TVP2).

Artur Chyb – gitarzysta pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego. Obecnie jest związany z trójmiejskim światem muzycznym. Studiował na wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Przez wiele lat uczestniczył w niemieckich produkcjach musicalowych m.in.: Starlight, Hot Stuff, czy Ray Charles. Grał w spektaklach muzycznych wystawianych w wielu europejskich krajach. W Polsce współpracował z zespołem Czerwone Gitary, zespołem Farba, grupą Rezerwat oraz Paullą. Jako muzyk sesyjny gra w wielu uznanych projektach muzycznych.

Tomasz Imienowski – gitarzysta basowy, kompozytor. Z muzyką związany od dzieciństwa. Porusza się biegle we wszystkich stylach muzycznych, jednak najczęściej można go spotkać z piosenką autorską, ambitnymi projektami poetyckimi. Na scenie pojawia się z zespołem Piramidy. Współpracował z Teatrem Ateneum w Warszawie. Ceniony jest przede wszystkim za świetny „drive” i pracę sekcyjną. Pracował z największymi gwiazdami i instrumentalistami polskiego bluesa, rocka i jazzu ( m.in. muzycy zespołów TSA, Republika, Nocna Zmiana Bluesa). Został zaproszony do gościnnego występu na rejestrowanym i wydanym w 2012 r. koncertowym DVD Wojtka Pilichowskiego. Wspólnie z kolegami ma na koncie kilka albumów, które zostały gorąco przyjęte w kraju i za granicą oraz winylowy (!) singiel, który Open Blues dzieli z amerykańskim gwiazdorem gitary Alvonem Johnsonem. Zagrał ponad tysiąc koncertów w całym kraju i za granicą (Dania, Niemcy, Holandia, Francja, Łotwa, Szwajcaria, Chorwacja, Litwa).

26–29 kwietnia 2018, wstęp na seanse: 10 zł

Bydgoszcz Miasto AfryKamery

(w Kinie Orzeł)

AfryKamera to pierwszy w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej festiwal prezentujący bogatą afrykańską kinematografię, który przybliża największe osiągnięcia Afryki w zakresie kina oraz przełamuje nieprawdziwe stereotypy dotyczące tego kontynentu. W tym roku AfryKamera ma swoją 13. odsłonę i świętuje hasłem #BlackFilmsMatter. W tym roku w Bydgoszczy będzie okazja do obejrzenia czterech filmów pokazywanych na festiwalu w Warszawie.

26.04.2018, godz. 20.15

Felicite, reż. Alain Gomis

Kraje produkcji: Francja, Belgia, Senegal, Niemcy, Liban

Félicité to dumna kobieta i samotna matka. Pracuje jako śpiewaczka w barze w Kinszasie. Gdy jej nastoletni syn łamie nogę w wypadku i musi zebrać pieniądze potrzebne na operację. W poszukiwaniu pomocy wyrusza w podróż po mieście. Ale zamiast współczucia znajduje korupcję, mizoginię, nierówność i jeszcze bardziej zdesperowanych ludzi od siebie.

27.04.2018, godz. 20.00

Wallay, reż. Berni Goldblat

Kraje produkcji: Francja, Burkina Faso

Trzynastoletni Ady mieszka wraz ze swoim ojcem we Francji. Sprawia wiele kłopotów. Dlatego ojciec postanawia wysłać go do rodziny mieszkającej w Burkinie Faso. Na miejscu chłopak zderzy się z zupełnie nieznaną sobie rzeczywistością.

28.04.2018, godz. 18.00

Nie jestem czarownicą, reż. Rungano Nyoni

Kraje produkcji: Francja, Wlk. Brytania, Zambia

Mieszkańcy małego miasteczka posądzają kilkuletnią dziewczynkę o bycie czarownicą. Zostaje wysłana do wioski czarownic, gdzie poznaje starsze od siebie kobiety w podobnej sytuacji. Od nich dostaje swoje imię – Shula. To tutaj pierwszy raz poczuje się częścią społeczności.

Meerkat Maantuig, reż. Hanneke Schutte

Kraj produkcji: RPA

Gideonette, obdarzona bujną wyobraźnią dziewczynka, jest przekonana, że nosi przeklęte imię. Wierzy, że w każdej chwili może jej się stać coś złego. Ten stan pogarsza się, gdy umiera jej ojciec. Matka postanawia wysłać ją na farmę do dziadków. Na miejscu Gideonette poznaje Babeshiego – głuchoniemego chłopca, który marzy o tym, by zostać astronautą. Jego dobry humor i odwaga działają na nią jak lekarstwo.

{TM}