Korowód grup zapustnych oraz koncerty – to propozycje na kulturalny weekend

Najbliższy weekend z kulturą upłynie pod znakiem wydarzeń kończących tegoroczny karnawał. Zapraszamy między innymi do Włocławka na korowód grup zapustnych, Filharmonii Pomorskiej na koncert karnawałowy oraz Opery Nova na jeden z najsłynniejszych światowych musicali „My fair lady”. W sobotę zapraszamy również do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni na koncert „Zaczarowane flety”, a w niedzielę do Teatru Muzycznego w Toruniu na spektakl „Gatunek żeński”.

W niedzielę (11 lutego) po raz 29. mieszkańcy i goście Włocławka  obejrzą barwny korowód grup zapustnych, który w tradycyjny sposób akcentuje kończący się karnawał. Zapusty to stara kujawska tradycja. Jej rodowód sięga czasów przedchrześcijańskich. To okres od Tłustego Czwartku do wtorku przed Środą Popielcową, koniec karnawału i czas szalonej zabawy. Ulicami miasteczek i wsi na Kujawach przechodziły niegdyś korowody zapustne, dziś ta tradycja  jest pielęgnowana szczególnie we Włocławku. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

Musical „My fair lady” to propozycja Opery Nova na zakończenie karnawału (inscenizacje od 8 do 11 lutego). Dzieło oparte na dramacie George’a Bernarda Shawa jest jednym z największych światowych sukcesów swojego gatunku. Święcąc triumfy i rekordy popularności od swego powstania w 1956 r., musical Loewego i Lernera dotarł na sceny teatrów całego świata. Dodatkowo spopularyzowała go wersja filmowa z 1964 r., nagrodzona ośmioma Oscarami, z Audrey Hepburn i Rexem Harrisonem w rolach głównych.

„Karnawał rzymski” to tytuł koncertu, który w piątek odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej. W programie kompozycje Berlioza, Offenbacha, Saint-Saënsa, Czajkowskiego, Giulio Briccialdiego, Trevora Greena, Henry’ego  Rowleya Bishopa i Françoisa Borne’a. Wystąpią Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Massimiliano Caldiego, Mario Carbotta (flet) oraz sopranistki Małgorzata Grela i Hanna Okońska.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni w sobotę (10 lutego) wypełnią dźwięki fletu poprzecznego. Kompozycje Bacha, Donizettiego, Chopina, Schockera, Bizeta, Piazzolli i Bőhma na dwa flety zagrają Monika Nowacka-Sekuła i Maria Peradzyńska-Filip, przy fortepianie towarzyszyć im będzie Marzena Frankiewicz-Stępień. Z Torunia i Golubia-Dobrzynia tradycyjnie na koncert można się dostać Chopin Busem.

Widzowie Teatru Muzycznego zobaczą w sobotę i niedzielę (10-11 lutego) „Gatunek żeński” Joanny Murray-Smith w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego. Jest to pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji komedia napisana z kobiecej perspektywy, która jednocześnie w dowcipny i inteligentny sposób ośmiesza wojujący feminizm. Warto pośpieszyć się z zakupem biletów, są one dostępne jeszcze na spektakl niedzielny.

 

{TM} na podstawie informacji Urzedu Marszałkowskiego w Toruniu