CSW w Toruniu. Podwójne otwarcie: „Moja mama jest moim największym fanem” Pawła Zawiślaka i „Wielowątkowość tkaniny”

Zapraszamy na podwójny wernisaż w CSW w Toruniu – w piątek, 15 grudnia, otworzymy dwie wystawy, których wspólnym mianownikiem są powiązania ze światem mody.

Pierwsza z nich – „MOJA MAMA JEST MOIM NAJWIĘKSZYM FANEM” PAWŁA ZAWIŚLAKA – wpisuje się w cykl prezentacji mających na celu ukazywanie i badanie mody i designu w szeroko rozumianym znaczeniu. Po wystawie „Art next to Fashion”, organizowanej w toruńskim CSW, na której to pośród prac zobaczyć można było dzieło Zawiślaka, czas na prezentację indywidualną – skupiającą się na pracach powstałych w latach 2010–2017.

Prace Zawiślaka cechuje opanowany do perfekcji rysunek, przez co niektóre obiekty powstają miesiącami. Dla artysty niezwykle ważne jest, aby jak największe części prac powstawały ręcznie – udział programów graficznych w kreacji ograniczany jest w tym przypadku do minimum.

Obok prac stricte rysunkowych, ważnym elementem twórczości Zawiślaka jest projektowanie tkanin.

Tkanina jest główną bohaterką drugiej wystawy, którą otworzymy w grudniu – o tytule „WIELOWĄTKOWOŚĆ TKANINY”. Pokaże ona zainteresowanie artystów tym medium i sposoby jego wykorzystywania – zobaczymy tkaninę zarówno jako niezastąpioną bazę prac artystycznych, ale też jako ich luźną inspirację.

Wystawę otworzy najsłynniejsza forma Magdaleny Abakanowicz, czyli abakan, który w istocie jest przestrzenną tkaniną. Na „Wielowątkowości tkaniny” znajdziemy także pokazywane po raz pierwszy płótna z cyklu „Sfera paniczna” Natalii LL, powstające ze szpilek prace Teresy Tyszkiewicz oraz „De-kon-strukcję Krzywej Wieży II” Marii Pinińskiej-Bereś – wyjątkową rzeźbę, która wpisała się w charakterystyczny dla artystki nurt rzeźbiarski, wykorzystujący lekkie i miękkie materiały – przede wszystkim właśnie tkaniny.

// Wystawa: Moja mama jest moim największym fanem. Paweł Zawiślak aka Kropki Kreski. Prace z lat 2010–2017

Kiedy: 15.12.2017–4.02.2018
Otwarcie wystawy: 15 grudnia 2017, godz. 19.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie: 16.12.2017 (sobota), godz. 12.00

 

{TM}