24. Toruński Festiwal Książki

Mariusz Szczygieł, Magdalena Grzebałkowska, Piotr Stelmach i Małgorzata Szejnert to tylko niektóre z osobowości, które zagoszczą na 24. Toruńskim Festiwalu Książki.

Festiwal potrwa od 6 do 17 czerwca. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości  motywem wiodącym festiwalu będzie szeroko rozumiana wolność– nie tylko jako odzyskanie wolności, ale także jako wolność słowa, myśli, idei, wyznania. Wszystkich tych elementów można doszukać się w twórczości zaproszonych gości.

Festiwal zostanie oficjalnie zainaugurowany 8 czerwca niezwykłym koncertem czytanym, w wykonaniu Mariusza Szczygła i grupy Res Factum. Wybitny polski reporter postanowił odświeżyć formułę tradycyjnego spotkania autorskiego, łącząc je z czytaniem i muzyką, która stworzy tu pełne nietuzinkowego klimatu tło.

W Toruniu podczas festiwalu zagoszczą również autorzy, którzy właśnie wydali nowe książki. Nie zabraknie Magdaleny Grzebałkowskiej, autorki biografii Krzysztofa Komedy, Krzysztofa Vargi, którego Sonnenbergtrafił właśnie do księgarń, Marcina Mellera promującego nowe wydanie Gaumardżos. Opowieści z Gruzji, czy wreszcie Piotra Stelmacha, twórcy książki o Grzegorzu Ciechowskim.

Oprócz spotkań autorskich odbędą się również dyskusje panelowe, m.in. na temat wolności w teatrze, o której porozmawiają Jacek WakarArtur PałygaAnna Augustynowicz i Paweł Paszta.

Podczas festiwalu czytelnicy spotkają się również z tegoroczną laureatką Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego Małgorzatą Szejnert oraz laureatem Paszportu Polityki 2017 Marcinem Wichą.

Przed Teatrem Wilama Horzycy czytelnicy spotkają z Justyną Kopińską, która nie tylko odpowie na pytania, ale również wraz z publicznością wysłucha fragmentów swoich reportaży, czytanych przez aktorów. W amfiteatrze Baja Pomorskiego na pytania czytelników odpowie Eustachy Rylski, zaś w Piernikowym miasteczku toruńska Grupa Teraz przedstawi swoją, improwizowaną historię wolności.

Festiwalowi towarzyszyć będą również warsztaty dla dzieci oraz literacka gra miejska. Szczegóły na www.tfk2018.pl

 

Źródło: www.torun.pl