Odsłonięto pomnik matki Karłowskiej w Jabłonowie

W Jabłonowie Pomorskim w powiecie brodnickim odbyły się 1 czerwca uroczystości związane z odsłonięciem pomnika błogosławionej matki Marii Karłowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Pasterek, które udziela wsparcia matkom w trudnym położeniu oraz ich dzieciom. W uroczystościach uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober.

Inicjatorami budowy pomnika byli przewodniczący Bober oraz przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Pasterek matka Gracjana Zborała. Wśród członków społecznego komitetu budowy monumentu, który powstał z m. in. z udziałem wsparcia z budżetu województwa, był także marszałek Całbecki.

Bardzo ciepły w klimacie i dobrze wpisujący się w otoczenie projekt pomnika stworzył Adam Kuba Matejkowski, artysta rzeźbiarz z Warszawy, który od kilkunastu lat mieszka we wsi Płowęż w gminie Jabłonowo Pomorskie.

Urodzona w 1865 roku w Słupówce w powiecie nakielskim w ziemiańskiej rodzinie matka Maria Karłowska, błogosławiona Kościoła katolickiego, już jako młoda osoba poświęciła się pracy na rzecz młodych kobiet z zaniedbanych środowisk. W 1894 roku założyła zgromadzenie zakonne, którego misją stała się tego rodzaju działalność. Od 2009 roku jest patronką Jabłonowa Pomorskiego, w którym znajdują się poświęcone jej sanktuarium i dom generalny powołanego przez nią zgromadzenia.

 

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl