27 września, 2021

kujawsko-pomorskie.info.pl

Portal Twojego Województwa

W Grudziądzu powstanie nowy dworzec kolejowy

Wczoraj minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wspólnie z Anną Gembicką – podsekretarzem stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju oraz kujawsko-pomorskim wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem,  poinformował o rozszerzeniu Programu Inwestycji Dworcowych o nowe obiekty, w tym o nowoczesny dworzec w Grudziądzu. W konferencji prasowej uczestniczyli także przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych.

 Celem rządu jest nowoczesna, bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej, dlatego jesteśmy dzisiaj w Grudziądzu. Jednym z filarów koniecznych inwestycji są nowoczesne dworce, przebudowane, zmodernizowane i dworce, które powstają od podstaw tak jak to będzie tutaj. Bez takich inwestycji polska kolej nie będzie taką jakiej oczekują Polacy – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Można powiedzieć, że budowa nowego dworca w Grudziądzu, to jest pierwszy sukces pani minister Anny Gembickiej w województwie kujawsko-pomorskim jako pani minister. Ten dworzec woła o inwestycje, Grudziądz jej potrzebuje. Panu ministrowi Andrzej Adamczyk bardzo dziękuję za tą dobrą nowinę na ziemi kujawsko-pomorskiej– mówił wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Jako Prawo i Sprawiedliwość pokazujemy po raz kolejny nową jakość. Pokazujemy, że kiedy coś obiecujemy, to faktycznie to realizujemy. Dlatego chciałabym podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do zbiórki podpisów, które zbierały podpisy, które się podpisały. Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy poparli tę petycję i wydaje mi się, że teraz pozostaje nam tylko czekać na nowy, piękny dworzec w Grudziądzu- stwierdziła wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka.

Trzy lata temu rozpoczęliśmy największy program inwestycyjny w dworce kolejowe. Do roku 2023 zostanie zmodernizowanych prawie 200 dworców, odnowionych, a część wybudowanych od podstaw. W tym pierwszym koncepcie Grudziądza nie było. Dziś już jest i to dzięki minister Annie Gembickiej- mówił prezes Polskich Kolei Państwowych Krzysztof Mamiński.

Szczere podziękowania dla pani minister Anny Gembickiej, bo to jest jej inicjatywa. My wszyscy ją wspieraliśmy, zbieraliśmy podpisy, robiliśmy wszystko by przekonać, że warto się zaangażować, bo każdy głos popierający tę inicjatywę jest dla nas ważny – powiedziała poseł Marzenna Drab, Prezes Zarządu okręgu toruńsko-włocławskiego Prawo i Sprawiedliwość.

Obiekt w Grudziądzu, to kolejny dworzec w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. Oznacza to, że będzie to budynek parterowy, w którym są stosowane rozwiązania proekologiczne, takie jak użycie paneli fotowoltaicznych, odzyskiwanie wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED czy pompy ciepła. Dworzec będzie też spełniał potrzeby podróżnych z ograniczoną mobilnością, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Będzie to jedna z dziewięciu inwestycji dworcowych w województwie kujawsko-pomorskim. Polskie Koleje Państwowe SA realizują największy w historii kraju Program Inwestycji Dworcowych. Dzięki niemu do 2023 roku prawie 200 obiektów w całej Polsce zostanie zmodernizowanych lub wybudowanych od podstaw. Nowa lub odnowiona infrastruktura dworcowa powstanie nie tylko w Grudziądzu, lecz także w Olkuszu, Oleśnie Śląskim, Gdyni Chyloni, Nisku i Lubartowie.

TM na podstawie informacji Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy