„Habit i zbroja” w muzeum

Od 18 maja 2018 r. w Ratuszu Staromiejskim i Muzeum Historii można będzie kupić zrealizowany m.in. w Toruniu film „ Habit i zbroja ”, którego narratorem jest amerykański aktor Stacy Keach.

Film w reżyserii Pawła Pitery przedstawia dzieje zakonu krzyżackiego oraz Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Scenariusz obejmuje okres 400 lat, od XII do XVI wieku. Przedstawiona jest m.in. bitwa pod Grunwaldem w 1410 i zawarty w 1466 r. pokój toruński, kończący wojnę trzynastoletnią (1454–1466). Postacie historyczne grają rekonstruktorzy historyczni, a narratorem jest amerykański aktor Stacy Keach.

Premiera filmu z udziałem jego twórców odbyła się 25 sierpnia 2017 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Warto dodać, że zdjęcia z Torunia pojawiły się w obrazie na mocy umowy, zawartej przez miasto z producentem filmu w lipcu 2016 r. W zamian za promocję Torunia miasto wsparło produkcję filmu kwotą 343 tys. zł.

Eleganckie wydanie „Habitu i zbroi” na płycie DVD wraz z książeczką będzie dostępne w toruńskim Muzeum Okręgowym w cenie 29 zł.

 

{TM} na podstawie informacji Urzędu Miasta w Toruniu