Debata publiczna z udziałem komisarza UE ds. zdrowia i marszałka województwa

Inwestycje związane z medycyną, w tym budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach, były tematem dzisiejszego otwartego spotkania z komisarzem Unii Europejskiej ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem w centrum kulturalno-kongresowym Jordanki w Toruniu.  Komisarz Andriukaitis odwiedził nasz region na zaproszenie marszałka Piotra Całbeckiego, który był też jego partnerem w dialogu obywatelskim.

 

– Cieszę się, że mogę być w Toruniu i na własne oczy zobaczyć, jak ten projekt jest realizowany. Widzimy tu pierwszy realizowany już projekt, który pokazuje zarówno możliwości, jak i realia [tworzone dzięki planowi inwestycyjnemu dla Europy]. Składają się na nie zapewnienie powszechnego lepszego dostępu do opieki zdrowotnej, dla wszystkich obywateli, a także zaczyn wsparcia dla innowacji oraz badań i rozwoju. Ten projekt pokazuje, co daje współpraca, co daje wola polityczna i dobre zrozumienie tego, w jaki sposób działania przekładają się na rzeczywistość. To prosty przekaz: Unia Europejska to my wszyscy, zjednoczeni, działający razem; że nie są to tylko głupi biurokraci siedzący w Brukseli, ale powołane przez ludzi służby dla ludzi, które ludziom mają służyć. (…) Jestem pod wrażeniem postępów tej inwestycji – powiedział przedstawicielom krajowych i regionalnych mediów.

– Ta inwestycja wzbudza zainteresowanie KE ze względu na montaż finansowy, który zastosowaliśmy jako pierwsi w Polsce, uzyskując kredyt w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Było to bardzo skomplikowane, ale się udało, m. in. dzięki współpracy z panem komisarzem Andiukaitisem i jego służbami, które pozytywnie zaopiniowały nasz wniosek. Mam nadzieję, że otwieramy nowy rozdział finansowania inwestycji publicznych w oparciu o EFIS. W nowym szpitalu na Bielanach połączymy wysoką jakość obsługi pacjentów z nowoczesnym ośrodkiem kształcenia lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz przestrzenią dla rozwoju badań naukowych w dziedzinie medycyny – mówił podczas tej samej konferencji gospodarz województwa.

Zaplanowana z rozmachem i uwzględniająca europejskie standardy dla tego typu placówek rozbudowa i modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu obejmuje dobudowanie nowych skrzydeł do istniejącego gmachu głównego, który zostanie poddany gruntowanej modernizacji, oraz wzniesienie pawilonów dla szpitala zakaźnego i sześciu oddziałów psychiatrycznych. Wartość inwestycji to ponad pół miliarda złotych. Inwestycja ta jest pierwszym w Polsce przedsięwzięciem finansowanym z udziałem Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS), będącego jednym z filarów planu inwestycyjnego dla Europy, i została wybrana przez KE jako jeden z trzech finansowanych w ten sposób polskich projektów do promowania w krajach członkowskich.

 

{TM} na podstawie informacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu