Rekordowe zapotrzebowanie na biura w Polsce

Popyt na biura w Polsce cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie. Zainteresowaniem najemców cieszy się nie tylko Warszawa, lecz także – inne miasta. W 2016 r. na głównych rynkach regionalnych wynajęto ponad 580 tys. m2 powierzchni biurowych. Najwięcej w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Na dalszych miejscach znajdują się Łódź, Poznań i Katowice.

Łączna powierzchnia nowych biur, które trafiły na rynek w 2016 r., wyniosła blisko 0,5 mln m2. To prawie 40% więcej niż w roku poprzednim. Najwięcej inwestycji zrealizowano w Krakowie i Wrocławiu, czyli na dwóch najbardziej dojrzałych rynkach regionalnych w Polsce. Zarówno jeden, jak i drugi rynek już wkrótce będą liczyć ponad 1 mln m2 powierzchni biurowych. Jeśli chodzi o ceny najmu na rynkach regionalnych, są one stabilne – wysokość czynszów bazowych mieści się zwykle w przedziale 12–14,5 euro za metr kwadratowy miesięcznie.

„Za rozwój rynku odpowiada w dużym stopniu branża usług biznesowych. Obecnie w Polsce działa prawie 1 tys. firm w tym sektorze, zatrudniających ponad 200 tys. pracowników. Do 2020 r. ta liczba może wzrosnąć do 300 tys. osób. Kraków jest najważniejszym ośrodkiem usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Polska jest nadal atrakcyjnym miejscem do lokowania biznesu, zwłaszcza dla firm z sektora technologicznego i finansowego” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Krzysztof Misiak, partner, dyrektor Sekcji Miast Regionalnych z Działu Powierzchni Biurowych w firmie Cushman & Wakefield.

Źródło: www.infowire.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *