Niewłaściwe zabezpieczenie inwestycji może zablokować fundusze przedsiębiorstwa. Co zrobić, by nie stracić płynności finansowej?

Rozwinięta infrastruktura drogowa i kolejowa jest kluczowa dla efektywnego rozwoju krajowej gospodarki. Zdarza się jednak, że przedsiębiorstwa budowlane mają problemy z terminowym wykonaniem kontraktu lub ukończeniem go w ogóle. Jak  zabezpieczyć inwestycję przed takimi sytuacjami? 

Gwarancja zamiast kaucji

Jednym z najpopularniejszych instrumentów zabezpieczających terminowe ukończenie inwestycji jest gwarancja ubezpieczeniowa. Drugim – gwarancja bankowa. Istnieją też inne formy zabezpieczenia inwestycji, ale nie w każdym przypadku są one efektywne. „Przykładem jest kaucja pieniężna. Wykorzystywanie środków pieniężnych do zabezpieczania inwestycji nie jest dobrym rozwiązaniem. Te środki powinny pracować, być wykorzystywane przez przedsiębiorców do prowadzenia bieżącej działalności” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Robert Dębecki, dyrektor Biura Gwarancji w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

To zwykle wiele zabezpieczeń

Gwarancje finansowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorstwa. Zwiększają jego wiarygodność na rynku. Firmy mają często wiele linii gwarancyjnych. Pozwala im to rozwijać się i brać udział w kolejnych przetargach. 

 

Źródło: www.infowire.pl