Szukasz pracownika? Assessment center pozwoli ci ocenić jego kompetencje dwa razy skuteczniej

Nawet pół roku nierealizowania celów biznesowych na danym stanowisku może kosztować firmę zatrudnienie złego pracownika. W przypadku menedżerów okres ten wydłuża się o kolejne dwa, trzy, cztery miesiące. Dlatego też tak ważne jest, aby ocena kompetencji kandydatów do pracy w trakcie procesu rekrutacyjnego była jak najlepsza. W dokonaniu właściwego wyboru jest pomocna metoda assessment center.

„W trakcie sesji assessment center badamy głównie kompetencje miękkie, czyli umiejętności i predyspozycje, które pomagają w realizacji powierzonych zadań. Są to m.in. umiejętności współpracy w grupie, podejmowania decyzji, analizy problemów, sposób działania czy styl zarządzania ludźmi. Możemy jednak badać również kompetencje twarde (wiedzę), chociażby za pomocą różnych testów, dotyczących np. angielskiego, Excela, prawa pracy, BHP, w zależności od stanowiska” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Justyna Lipowska, kierownik ds. projektów w dziale AC/DC firmy HRK. Poza tym w trakcie assessment center można przeprowadzać ankiety badające, co motywuje kandydata i co sprawia mu satysfakcję w pracy. Co ważne, metoda ta sprawdza się także podczas rekrutacji wewnętrznych.

Jak pokazują badania, skuteczność assessment center w ocenie kompetencji kandydatów wynosi ok. 80%. Dla porównania w przypadku zwykłych wywiadów rekrutacyjnych sięga ona najwyżej 30–40%. Uczestnik sesji musi wykazać się takimi umiejętnościami, kompetencjami czy wiedzą, jakie są mu potrzebne w jego codziennej pracy, np. podczas rozmów ze współpracownikami, negocjacji z klientami czy zarządzania podwładnymi. Dzięki temu rekruter jest w stanie ocenić, na ile kandydat potrafi czerpać ze swoich dotychczasowych doświadczeń i czy sprawdzi się w nowym miejscu pracy, kiedy będzie miał do czynienia z nowymi wyzwaniami.

W jaki sposób przygotować się do sesji assessment center? Niestety, nie da się. A właściwie – patrząc z innej perspektywy – przygotowujemy się przez całe życie zawodowe: przez całą karierę uczymy się przecież nowych umiejętności, poszerzamy naszą wiedzę i zdobywamy kolejne doświadczenia. Wystarczy zatem dobrze się wyspać, próbować się nie stresować oraz być sobą.

 

Źródło: www.infowire.pl