Potentat motoryzacyjny uruchomił produkcję pod Włocławkiem

Produkujący komponenty i systemy dla przemysłu motoryzacyjnego globalny norweski holding Kongsberg Automotive uruchomił fabrykę w Pikutkowie w powiecie włocławskim. Pracuje w niej już 800 osób, w najbliższym czasie znajdzie tu pracę kolejne 200. Dziś (24 października) odbyła się uroczystość otwarcia z udziałem członka zarządu województwa Sławomira Kopyścia i szefów firmy.

Zakład pod Włocławkiem, posadowiony w Brzeskiej Strefie Gospodarczej w Pikutkowie w gminie Brześć Kujawski, stanął na 6 hektarach działki w rejonie węzła autostrady A-1 Włocławek Zachód. Do kontrahentów w całym świecie – producentów m.in. Bentleya, Porsche’a, Jaguara, Volvo, BMW i Toyoty – będą stąd trafiały na razie maty grzewcze oraz przewody paliwowe i powietrzne, a wkrótce także inne elementy samochodów. Stabilną pracę znaleźli w fabryce m.in. inżynierowie i technicy w dziedzinie automatyki, utrzymania ruchu i systemów magazynowych oraz montażyści i operatorzy maszyn.

Kongsberg Automitive działa w branży motoryzacyjnej od 50 lat, w Polsce od 2000 roku. Używa najnowszych technologii wytwarzania, w tym robotów przemysłowych i w pełni zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Jego fabryka w Pruszkowie zatrudnia 1 200 pracowników, druga została otwarta w 2016 roku w Koluszkach w Łódzkiem. O lokalizacji nowej wytwórni w rejonie Włocławka zdecydowały m. in. położenie w rejonie węzła autostradowego, dostępność kadry technicznej i pracowników produkcyjnych, a także obecność włocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Uzbrojenie terenów Brzeskiej Strefy Gospodarczej wsparł, ze środków unijnych i własnego budżetu, samorząd województwa.

 

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl